icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Montaż okien - jak zamontować okno krok po kroku?

TOP Technik

|

20.01.2023

collection-item

Nawet najdroższe i wysokiej jakości okno może mieć problemy, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowane. Problemy z okuciem podczas zamykania i otwierania skrzydła, nieszczelności, pleśń, kondensacja i oblodzenie na szybie – to wszystko konsekwencje nieprawidłowego montażu okien.

Ten artykuł pomoże Ci zapoznać się z głównymi etapami montażu okien plastikowych. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas prac montażowych, jak uniknąć typowych błędów oraz jak sprawdzić poprawność montażu ramy okiennej.

Spis treści:

 1. Jak zamontować okno? Instrukcje krok po kroku
 2. Demontaż starych okien
 3. Przygotowanie otworu okiennego do montażu okna
 4. Wstawianie i mocowanie okna w otworze okiennym
 5. Rozmieszczenie szwów instalacyjnych
 6. Montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznego
 7. Ostatni etap montażu okien plastikowych
 8. Najczęstsze błędy podczas montażu okien
 9. Ile kosztuje montaż okna?
 10. O czym należy pamiętać montażu okien PCV?

Jak zamontować okno? Instrukcje krok po kroku

Prawidłowy montaż okien to klucz do ich długotrwałej eksploatacji. Jest to wieloetapowy proces, który wymaga odpowiedzialnego rzemieślnika i dbałości o szczegóły.

Najpierw trzeba przygotować wszystkie niezbędne narzędzia:

 • Młotowiertarka;
 • Kotwy metalowe;
 • Kołki rozporowe;
 • Śrubokręty, młotek;
 • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa;
 • Poziomica bąbelkowa lub laserowa;
 • Pianka montażowa;
 • Płyty montażowe;
 • Piła ręczna lub elektryczna (do ram drewnianych);
 • Łom wyciągacz do gwoździ;
 • Płyty podkładowe;
 • Rękawice budowlane i okulary ochronne.

Konstrukcje okien składają się z następujących elementów:

 1. Rama okienna.
 2. Okna dwuszybowe (dwie szyby) lub trzyszybowe (trzy szyby). Przestrzeń między szybami nazywana jest komorą, którą można wypełnić gazem obojętnym, który zapobiega przenikaniu hałasu i zimnego powietrza.
 3. Skrzydło i okucia, w zależności od rodzaju otworu.
 4. Listwy przyszybowe mocujące okno z podwójną szybą.
 5. Profil dolny.
 6. Profil dodatkowy (zwykle na górze ramy).
 7. Impostów, łączących części dużych konstrukcji.

Dodatkowe elementy konstrukcji okna:

 1. Parapet okienny wewnętrzny.
 2. Parapet zewnętrzne.
 3. Moskitiera.

Prace montażowe obejmują etapy:

 • Demontaż starych okien;
 • Przygotowanie otworu okiennego do montażu okna;
 • Wstawianie okien;
 • Mocowanie okien;
 • Rozmieszczenie szwów instalacyjnych;
 • Montaż parapetów wewnętrznych;
 • Montaż parapetu zewnętrznego.

Ważne! W tej kwestii nie ma potrzeby się spieszyć, najważniejszy jest wysokiej jakości rezultat. Poniżej przejdziemy przez wszystkie etapy prac instalacyjnych krok po kroku.

Demontaż starych okien

Demontażem starej konstrukcji okna lub drzwi zajmują się zazwyczaj instalatorzy. Jeśli jednak trzeba samodzielnie zdemontować starą ramę okienną, to również nie jest to trudne. Najpierw należy zdjąć skrzydła i ościeżnice. Na obwodzie konstrukcji usunąć listwę dolną i środkową (jeśli to konieczne). Zdjąć boczne i górne części ramy okna. Na tym etapie demontowane są również starego parapety za pomocą łomika i młotka. Kamienne parapet najlepiej rozebrać razem.

Przygotowanie otworu okiennego do montażu okna

Przed wstawianiem okna w otwór okienny należy je przygotować. Przygotowanie otworu okiennego to ważny technicznie etap. Koniecznie sprawdź:

 • Czy wymiary okna odpowiadają otworom okiennym;
 • Prostopadłość i prostoliniowość narożników otworu;
 • Obecność szczelin dla szwów montażowych, 15-20 mm z każdej strony.

Dokładnie usunąć starą izolację i oczyścić otwór okienny z wszelkich pozostałości, brudu i zanieczyszczeń. Usunąć wszelkie kruche części ściany oraz kruszące się tynki. Materiały uszczelniające lepiej przylegają, jeśli powierzchnia otworu jest zagruntowana i zwilżona.

Wstawianie i mocowanie okna w otworze okiennym

Po zakończeniu etapu przygotowania otworu okiennej wsuwane jest w nią okno. Jednocześnie samo okno w otworze jest wyśrodkowane w poziomie i pionie. Możesz do tego użyć poziomu. Do mocowanie okna do ściany potrzebne są kotwy metalowe lub kołki rozporowe. Ich wielkość zależy od rodzaju ściany. Krok elementów mocujących wynosi nie więcej niż 700 mm. Ale ta wartość jest przybliżona i zależy od lokalizacji.

Głównymi warunkami udanego i niezawodnego mocowania konstrukcji metalowo-plastycznej są następujące kryteria:

 • Szczelina montażowa nie większa niż 3 cm;
 • Uszczelnione i zakryte otwory montażowe w ramie. Zapobiegają one przedostawaniu się wilgoci do komór profilu okiennego;
 • Sprawdzenie funkcjonalności skrzydeł, dodatkowe i kontrolne pomiary konstrukcji zarówno w wysokości jak i szerokości.

Pamiętać! Otwieranie i zamykanie okna powinno być łatwe, bez trzasków i dziwnych dźwięków, a klamka powinna poruszać się płynnie.

Rozmieszczenie szwów instalacyjnych

Szew montażowy składa się z materiałów izolacyjnych, które wypełniają szczelinę między zestawem okiennym a ścianą.

Szew montażowy wykonany jest z następujących materiałów:

 1. Pianka montażowa.
 2. Taśma hydroizolacyjna i paroizolacyjna.

Podczas wykonywania prac wypełnić szczelinę montażową pianką poliuretanową. Przed użyciem dokładnie wstrząśnij puszką. Warstwa pianki nie powinna zawierać zbędnych elementów. Preferuj piankę montażową od sprawdzonego producenta.

Taśma hydro i paroizolacyjna zabezpiecza szew instalacyjny przed wnikaniem wilgoci oraz zapobiega niszczeniu pianki montażowej. Jest to tak zwany ciepły montaż okien.

Montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznego

To, ile ciepła zostanie zmagazynowane w pomieszczeniu, zależy od prawidłowego montażu okien i parapetów. Parapet zewnętrzny mocuje się do okien i balkonów. Proces montażu parapetów jest wieloetapowy:

 • Czyszczenie zewnętrznej powierzchni półki betonowej;
 • Pomiary i przycinanie parapetów w zależności od rozmiary okien;
 • Wstępna przymiarka;
 • Przygotowanie podłoży drewnianych, za pomocą których zostanie ustawiony wymagany kąt nachylenia parapetu;
 • Montaż i mocowanie parapetu do okna.

Parapety można zainstalować później, ale lepiej jest to zrobić jednocześnie z montażem okien.

Ostatni etap montażu okien plastikowych

Ostatnim etapem montażu okien PCV jest zapewnienie estetyki i funkcjonalności okien plastikowych. Na tym etapie montuje się okucia i klamki. Usuwamy również folię ochronną oraz pozostałości po gruzie budowlanym.

Wybieraj tylko oryginalne okucia i klamki okienne, od tego zależy żywotność plastikowego okna.

Ważne. Zaleca się zdjęcie folii ochronnej z ramy okiennej bezpośrednio po montażu okna lub w ciągu 10 dni od jego zakończenia. W przeciwnym razie demontaż folii będzie trudniejszy i dłuższy. A jeśli nadal tak się dzieje, możesz użyć suszarki do włosów. Łatwiej jest usunąć podgrzaną folię.

Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Montaż okien plastikowych to czasochłonny i złożony proces, w którym ważne jest, aby nie popełniać błędów. Jakość, żywotność i ogólny stan pomieszczenia zależy bezpośrednio od poprawności instalacji. Oczywiście lepiej powierzyć tę sprawę profesjonalistom, ale i tutaj warto zapoznać się z błędami, aby zapanować nad procesem.

Najczęściej popełniane są następujące błędy:

 1. Błędne pomiary – w efekcie rama okienna jest za mała lub za duża do otworu okiennego. Jeśli zostanie zainstalowane okno o niewłaściwym rozmiarze, spowoduje to dmuchanie, przesiąkanie wilgoci i kwitnienie.
 2. Źle wykonany demontaż lub czyszczenie powierzchni otworu okiennego. Ze względu na gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń piana nie może prawidłowo przylegać do podłoża. Brud jest często przyczyną dmuchania.
 3. Stosowanie złej jakości łączników, niewiarygodne mocowanie konstrukcji w ramie okna. W efekcie okna nie jest szczelnie zamknięta.
 4. Nieprzestrzeganie norm i zasad podczas wykonywania prac instalacyjnych może prowadzić do wysokiej wilgotności i pojawienia się pleśni na zboczach.
 5. Nieprawidłowa obróbka montażowej szwów. Ważne jest, aby utworzyć trójwarstwowy szew montażowy, nie można tutaj zrezygnować z jednej pianki montażowej. Jeśli szczelina instalacyjna zostanie niewłaściwie przetworzona, doprowadzi to do zwiększenia strat ciepła w tym obszarze.
 6. Złe mocowanie okna do ściany. Z powodu niewystarczającej liczby kołków rozporowe występują zmiany położenia konstrukcji z tworzywa sztucznego, trudności w otwieraniu i zamykaniu.

Znając główne błędy w procesie wykonywania prac instalacyjnych, będziesz w stanie zapobiec wszystkim negatywnym konsekwencjom i nie ma znaczenia, czy wykonujesz prace samodzielnie, czy obserwujesz pracę wykonawców.

Ważne! Jeżeli w trakcie prac zauważyliście Państwo niespójność prac instalacyjnych, niewłaściwy wygląd konstrukcji, uszkodzenia mechaniczne lub inne uchybienia - odnotujcie to w Protokołu odbioru robót.

Ile kosztuje montaż okna?

Określenie dokładnego kosztu montażu okna jest niezwykle trudne, ponieważ zwykle nie zależy on od kosztu okien. Cena kalkulowana jest indywidualnie według wielu kryteriów. Głównym jest bezpośrednio rozmiar okna i wymiary całej konfiguracji. Średnia cena montaż okien pcv w 2023 roku od 41 do 130 zł za mb. Do całkowitego kosztu warto doliczyć również koszty montażu parapetów i wykończenia skarp.

Cena montażu okien plastikowych może różnić się w zależności od województwa, w którym zostały zamówione. Koszt może nieznacznie wzrosnąć, jeśli wymagana jest dostawa z jednego województwa do drugiego. Dostawa jest płatna zgodnie z warunkami przewoźników.

O czym należy pamiętać montażu okien PCV?

Okna PCV pozwalają na stworzenie optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniu o każdej porze roku, a zimą dodatkowo oszczędzają na ogrzewaniu. Jednocześnie wystarczy tylko wykonać procedurę regulacji okna zima-lato.

Decydując się na samodzielny montaż okna, musisz wykazać się sumiennością i nie spieszyć się. Zapamiętaj, sposób instalacji okien zależy od wielu czynników: rodzaj ściany, miejsce instalacji, rodzaj okna.

Zauważyłeś błąd podczas instalacji okna? Nie bój się, większość wad można łatwo naprawić. Jeśli to zignorujesz i przegapisz, ryzykujesz napotkaniem wielu problemów, które mogą wymagać wymiany okna.

Aby obliczyć dokładny koszt okna, przejdź do naszego kalkulatora. Ponadto nasi specjaliści w razie potrzeby doradzą w zakresie montażu okien plastikowych.