icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Ceny okien plastikowych - Aktualny cennik okien PCV 2023

TOP Technik

|

24.01.2023

collection-item

Wybierając okna, większość klientów chce zapłacić jak najmniej za produkty wysokiej jakości. Im wyższa jakość plastikowego okna, tym lepsza jego wydajność i wyższy koszt. Możesz dokonać dobrego wyboru bez przepłacania, jeśli znasz cechy konstrukcyjne, których potrzebujesz i rozumiesz, jak wpływają one na ceny. Asortyment okien i ich producentów jest niezwykle duży. Wśród różnych rodzajów można wybrać te, które najbardziej odpowiadają celowi, jakości i cenie. Cena okien plastikowych jest najniższa, jednocześnie są wygodne, trwałe, solidne. Na koszt wpływa wiele elementów konstrukcyjnych, w tym producent i model systemu profili, szyba zespolona i jej dodatkowe opcje, okucia i wystrój.

Spis treści:

 1. Od czego zależy cena okna PCV?
 2. Koszt okna plastikowego
 3. Cena okien i liczba szyb zespolonych
 4. Jak kolor wpływa na ceny okien plastikowych?
 5. Jaka jest ceny okien ze szprosami?
 6. Okna uchylne - co wpływa na cenę?
 7. Cena okien dużych i małych
 8. Cena okna dachowe
 9. Ceny okien prognozy 2023
 10. Jak obliczyć ceny okien w 2023 i dokonać właściwego wyboru?

Od czego zależy cena okna PCV?

Ważnym czynnikiem wpływającym na koszt jest wymiary okien oraz materiał, z którego są wykonane. Na ceny okien wpływają również inne parametry:

 1. Kształt. Najtańszą wersją okna PCV jest okno prostokątne. Inna konfiguracja - łukowata lub okrągła - jest droższa.
 2. Kolor. Tańsze białe okna. Laminowanie służy do zmiany odcienia. W związku z tym ceny rosną.
 3. Sposób otwierania. Każdy ma swoją cenę. Wersja standardowa to opcja uchylno-obrotowa, konstrukcje równolegle przesuwne są droższe.
 4. Okucia okienne różnią się ceną. Standardowy zestaw jest najtańszy. Ze zwiększoną funkcjonalnością lub projektantem - droższy.
 5. Dodatkowe akcesoria: kratki, rolety, moskitiery do okien itp.

Ważną rolę w ustalaniu cen odgrywa materiał, z którego wykonany jest profil. Pod polichlorek winylu umieszczona jest rama wykonana z ocynkowanego metalu. Systemy profili różnią się ilością kamer oraz szerokością montażu.

Ważne. Liczba podwójnie oszklonych okien, jakość izolacji cieplnej i akustycznej zależy od wielkości profilu. W przypadku okien o lepszych właściwościach stosuje się grubszy metal w większej ilości, koszty produkcji rosną, co ma odzwierciedlenie w cenach.

Ostateczne ceny okien plastikowych ustalane są po uwzględnieniu kosztu wszystkich elementów. Nawet uszczelki okienne kosztują różnie w zależności od ich jakości. Dodatkowymi parametrami wyceny okien są marka i gwarancja. Solidny producent wykonuje okna PCV z wysokiej jakości komponentów, więc daje gwarancję.

Koszt okna plastikowego

Okno plastikowe składa się z wielu elementów, z których każdy ma swoją wartość w zależności od jakości i funkcjonalności. W związku z tym ostateczne ceny okien będą uzależnione od wielu czynników. Ważne jest, aby wybrać projekt, który spełni wymagania i jednocześnie budżet klienta.

Cena okien i liczba szyb zespolonych

Jednym z powodów zakupu okien PCV jest chęć uzyskania lepszej retencji ciepła. Najtańszy produkt jednokomorowy ma niskie właściwości termoizolacyjne, w związku z czym wzrastają koszty ogrzewania. W przypadku domów pasywnych lepiej sprawdzają się okna z trzema, a nawet pięcioma komorami. Opcja jest droższa, ale pozwala zaoszczędzić więcej na ogrzewaniu.

Ceny okien PCV będą uzależnione od ilości szyb zespolonych. Obliczmy koszt standardowych okien. Cena białego okna jednokomorowego w typowej konfiguracji o wymiarach 1200 x 1500 mm to 650 zł za metr kwadratowy. Dla porównania: trzykomorowe okno plastikowe o podobnych parametrach będzie kosztować co najmniej 850 zł/m2. Za produkt z 5 kamerami trzeba zapłacić od 1290 zł za m2.

Jak kolor wpływa na ceny okien plastikowych?

Najtańszy biały profil okienny. Biały kolor jest naturalny dla granulatu polichlorku winylu, z którego wykonane są profile. Klienci, którym nie odpowiada standardowy wygląd okna, zamawiają droższy profil laminowany. Możesz wybrać obraz, na przykład imitujący fakturę drzewa. Producenci oferują różne kolory i odcienie osłon okiennych.

Ważne. Laminowanie może być dwustronne lub tylko od strony wewnętrznej, lub zewnętrznej. Profil kolorystyczny okna od strony pokoju dobrany jest tak, aby współgrał z wystrojem pomieszczenia. Laminowanie na zewnątrz pozwala nadać oknom stylowy wygląd.

Cena kolorowych okien PCV jest zawsze wyższa. Dla porównania: za okleinę dwustronną klient płaci 30% więcej, za jednostronną dodatkowo 20%.

Jaka jest ceny okien ze szprosami?

Szprosy bezpośrednio w konstrukcji okna są wbudowane w okno z podwójnymi szybami i klejone. Pełnią funkcję ozdobną i praktyczną: nadają produktom stylowy wygląd, uniemożliwiają wejście do lokalu osobom niepowołanym.

Bardzo popularne są szprosy na oknach plastikowych. Producenci oferują okna PCV ze szprosami w różnych kolorach i konfiguracjach. Elementy dzielące okna z podwójnymi szybami na pola mogą mieć różne szerokości, proste i zakrzywione. Szyby okien podzielone są symetrycznie, pola mogą mieć również dowolne rozmiary.

Średnia cena za pole będzie zależała od rodzaju szpros i będzie się kształtowała następująco:

 • pręty w konstrukcji kosztują około 55 zł;
 • szprosy między pakietami - do 25 zł;
 • selementy napowietrzne - 57 zł i więcej.

Ceny okien ze szprosami z tarcicy klejonej białej od 25 do 50 zł za m kw. Kolorowe elementy zwiększają koszt nawet o 30%.

Okna uchylne - co wpływa na cenę?

Funkcjonalność okien wpływa na ceny. W budynkach mieszkalnych rzadko stosuje się okna ślepe, preferowane są konstrukcje otwierane. Różnią się wykonaniem, ceny będą zależeć od złożoności:

 • najtańszą opcją jest obrotowe z bocznym mocowaniem skrzydeł;
 • typ pawęży składanej - średnia cena;
 • uchylno-obrotowa i równolegle przesuwne - najbardziej funkcjonalna i kosztowna opcja.

Dla porównania: plastikowe okno o standardowych wymiarach, którego skrzydło obraca się i uchyla, kosztuje 150-200 zł więcej niż głuche. Takie okna cieszą się największą popularnością ze względu na swoją praktyczność. Cena standardowych okien uchylnych PCV waha się w granicach 950-1200 zł.

Cena okien dużych i małych

Na ceny okien plastikowych największy wpływ mają wymiary. Średni koszt 1 metra kwadratowego okien z podwójnymi szybami to 600 zł. Małe kwadratowe okienko plastikowe o wymiarach 600 x 600 mm, z pojedynczą szybą o białym profilu kosztuje średnio 400 zł. Popularne plastikowe okno 1165 x 1435 mm kosztuje od 600 zł. Cennik okna PCV pokazuje koszt produktów, który będzie zależał od wielkości, ilości skrzydeł, komór.

Wymiary, mm Liczba skrzydeł Liczba kamer okiennych Ceny za 1 m2, zł
1465 x 1635 2 5 1220 - 1580
1165 x 1435 2 5 1030 - 1290
1200 x 1500 2 3 857 - 1120
1500 x 1200 2 5 1290 - 1650
1800 x 2300 2 5 2860 - 3430
1465 x 1435 2 5 771 - 929
1200 x 1500 1 5 886 - 1010

Okna mogą mieć standardowe i niestandardowe rozmiary. Różnica w cenach sięgała kilkuset złotych. Teraz jest to od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Cena okna dachowe

Okna dachowe są podzielone na typy według cech konstrukcyjnych i sposobu otwierania. Każdy producent oferuje wiele ciekawych modeli okien. Klient wybiera konstrukcję, która najlepiej pasuje do rodzaju dachu jego domu: dachowy, pionowy, z kołnierzem. Te ostatnie są instalowane tam, gdzie nie można zainstalować okien dachowych i pionowych.

Różnice w świetlikach różnych typów wynikają z lokalizacji. To znacznie wpływa na sposób otwierania: w środku, od dołu, od góry, połączone. Poniżej znajduje się cennik okna dachowe. Do porównania wybrano najpopularniejsze modele.

Wymiary, mm Typ konstrukcji Średnia cena za produkt, zł
780 x 1180 okno nieotwierane 1665
780 x 980 rozwierno-uchylne 1520
1140 x 1400 rozwierno-uchylne 1965

Przedział cenowy od 900 do 2000 złotych.

Ceny okien prognozy 2023

Obecny wzrost cen okien plastikowych rozpoczął się w 2020 roku i trwa do chwili obecnej. Tłumaczono to wówczas pierwszym lockdownem, kiedy zamknięto wielu producentów komponentów i dostawców surowców. Wraz z intensyfikacją budownictwa brakowało materiałów i gotowych okien, co powodowało wzrost cen.

Na rok 2023 producenci prognozują następujące ceny okien jednoszybowych:

Typ konstrukcji Cena minimalna, zł Cena maksymalna, zł
okno nieotwierane 340 590
okno jednoskrzydłowe 470 690
okno dwuskrzydłowe 860 1030

Cena okien plastikowych stale rośnie, a rok 2023 nie będzie wyjątkiem. Powodem jest niekorzystna sytuacja gospodarcza, wzrost inflacji. Drożeją surowce i komponenty okienne. Produkcja wymaga więcej energii. Ceny energii elektrycznej i paliwa stale rosną, co znajduje odzwierciedlenie w kosztach okien PCV.

Jak obliczyć ceny okien w 2023 i dokonać właściwego wyboru?

Ceny okien 2023 są tak szerokie, że trudno od razu się odnaleźć. Najpierw musisz pomyśleć o tym, jakich okien potrzebujesz. Najpierw określane są wymiary. Następnie brane są pod uwagę inne cechy okien:

 • czy i jak będą otwierane;
 • wymagana liczba podwójnie oszklonych okien;
 • kolor;
 • cechy okuć.

Plastikowe okno wyprodukowane zgodnie z wymaganiami wyższymi niż standardowe będzie kosztować więcej. Przed złożeniem zamówienia warto skonsultować się ze specjalistą firmy. Być może niektóre funkcje lub cechy okien nie będą tak ważne i potrzebne, jak się wydawało.

Producent na swojej stronie internetowej daje klientowi możliwość wglądu do cennika okien dla porównania. Dodatkowo dla klientów dostępny jest konfigurator okien, za pomocą którego można obliczyć wszystkie parametry. Skorzystaj z tego.