icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Pleśń na oknach - jak usunąć grzyba i zapobiec jego pojawieniu się

TOP Technik

|

14.05.2023

collection-item

Pleśń na oknach to problem, z którym boryka się wiele osób. Pleśń nie tylko pogarsza estetykę pomieszczenia, ale także tworzy środowisko dla rozwoju grzyba, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Dziś przyjrzymy się przyczynom powstawania pleśni na plastikowych oknach, sposobom jej zwalczania oraz metodom zapobiegania.

Co to jest pleśń i grzyb na oknach?

Pleśń to szara lub czarna plama, która może pojawić się na powierzchni okien, zboczy, ścian i innych powierzchni w domu. Zwykle pojawia się w warunkach dużej wilgotności i niedostatecznej wentylacji, gdy na zimnych powierzchniach skrapla się woda.

Pleśń jest wylęgarnią różnego rodzaju grzybów, w tym wytwarzających mikotoksyny – silne trucizny mogące powodować szereg problemów zdrowotnych. Ponadto zarodniki grzybów, które rozwijają się w pleśni, mogą powodować reakcje alergiczne, w tym podrażnienie oczu, nosa i gardła, kichanie, swędzenie, aw niektórych przypadkach astmę.

Tak więc obecność pleśni w domu nie tylko psuje wygląd, ale może mieć również poważne konsekwencje dla zdrowia. Ponadto grzyb na oknach może negatywnie wpływać na stan materiałów budowlanych, przyspieszając ich starzenie i niszczenie. Dlatego ważne jest, aby wykryć pleśń na czas, skutecznie sobie z nią poradzić i podjąć działania zapobiegające jej pojawieniu się w przyszłości.

Przyczyny pojawienia się pleśni na oknach

Przede wszystkim należy zrozumieć, że pleśń na okien to nie tylko „brud” czy „kurz”, który można po prostu zetrzeć. Są to żywe organizmy (pleśnie), które rozmnażają się poprzez wytwarzanie zarodników, które unoszą się w powietrzu i mogą rozprzestrzeniać się po całym domu. Pleśń występuje pod wpływem kilku czynników:

 • Wysoka wilgotność. Jednym z głównych katalizatorów rozwoju pleśni jest wysoka wilgotność. Skosy okienne są jednym z miejsc, w których może gromadzić się wilgoć. Może się to zdarzyć z powodu problemów z kondensacją spowodowanych różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.
 • Niewystarczająca wentylacja. Niewystarczająca wentylacja stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Brak świeżego powietrza przyczynia się do gromadzenia wilgoci i tworzy korzystne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni.
 • Słaba izolacja. Jeśli okna są słabo izolowane, może to prowadzić do kondensacji pary wodnej na ościeżach okiennych. Woda parująca z okien może przedostać się do skroplin, tworząc wilgotne środowisko, w którym rozwija się pleśń.
 • Okna są montowane bez paroizolacji i hydroizolacji.
 • Parapet całkowicie zakrywa radiator ogrzewania. Zapobiega to nagrzewaniu dolnej części powierzchni okna przez ciepłe powietrze. W rezultacie na oknach pojawia się kondensacja.

grzyb na oknach

Jak usunąć pleśń z okien?

Możesz usunąć pleśń z okien za pomocą różnych środków, od domowych po profesjonalne. Należy jednak pamiętać, że pleśń może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego należy zachować ostrożność podczas jej usuwania. Oto kroki, które możesz wykonać:

 1. Przygotowanie. Nosić rękawice i okulary ochronne, ponieważ niektóre produkty do zwalczania pleśni mogą być drażniące lub alergizujące. Otwórz okna i drzwi dla lepszej wentylacji.
 2. Oczyszczanie. Weź wybrany produkt. Jeśli kupiłeś go w sklepie, postępuj zgodnie z instrukcjami, jak go używać. Jeśli nie masz takiego produktu, możesz użyć domowych środków zaradczych. Na przykład wybielacz lub roztwór nadtlenku wodoru (3%). W tym celu należy przetrzeć powierzchnię okna roztworem wybielacza lub nadtlenku wodoru zmieszanego z wodą w stosunku 1:10. Po nałożeniu roztworu należy pozostawić go na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać powierzchnię.

  Jeśli pleśń nie wniknęła zbyt głęboko w materiał, można użyć octu stołowego. Nałóż go na obszar z pleśnią, pozostaw na 15-20 minut, a następnie zetrzyj gąbką lub szczotką.

  W przypadku silnie zabrudzonych obszarów można spróbować użyć wodnego roztworu z amoniakiem lub specjalnych produktów chlorowych dostępnych w sklepach.

 3. Płukanie. Spłucz oczyszczoną powierzchnię okna czystą wodą, aby usunąć resztki zaprawy i pleśni.
 4. Suszenie. Przetrzyj okna suchą ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym, aby uniknąć pozostałości wilgoci, która może sprzyjać powrotowi pleśni.
 5. Obróbka. Po oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni okna można zastosować środek zapobiegający pleśni, aby zapobiec jej powrotowi. Produkt należy stosować zgodnie z instrukcjami producenta.

Po usunięciu pleśni ważne jest, aby podjąć środki zapobiegające jej ponownemu pojawieniu się.

Środki zapobiegawcze przeciwko pojawieniu się grzyba na oknach

Aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów na oknach, należy podjąć środki zapobiegawcze. Pomogą one uniknąć problemów i zapewnią zdrowe i komfortowe środowisko w domu. Oto kilka zaleceń, których należy przestrzegać:

 1. Utrzymuj optymalny poziom wilgotności. Idealny poziom wilgotności w pomieszczeniach wynosi 40-60%. Do monitorowania wilgotności należy używać higrometru, a w razie potrzeby nawilżaczy lub osuszaczy powietrza.
 2. Regularnie wietrz pomieszczenie. Codziennie otwieraj okna, aby pomóc wilgoci odparować i umożliwić cyrkulację świeżego powietrza.
 3. Używaj produktów przeciwpleśniowych. Regularnie czyść okna i zbocza z kurzu i brudu, a problematyczne zbocza traktuj preparatem przeciwgrzybicznym.
 4. Izolacja połaci okiennych. Izolacja połaci okiennych może ograniczyć kondensację i wilgoć.
 5. Sprawdź stan okien. Regularnie sprawdzaj okna pod kątem obecności pleśni lub grzybów, zwłaszcza w mokrych lub zimnych porach roku.
 6. Używaj wysokiej jakości materiałów. Wybieraj wysokiej jakości okna z dobrą izolacją termiczną.
 7. Wybierz okucia specjalne. Na przykład okucia Winkhaus z automatyczną lub ręczną wentylacją obwodową oferują większą funkcjonalność niż okucia konwencjonalne.
 8. Dodatkowa wentylacja. Aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza, zalecamy zainstalowanie systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Stosowanie tych środków zapobiegawczych pomoże zapobiec powstawaniu grzyba na oknach.

Czyste okna bez grzyba

Należy zauważyć, że pojawienie się pleśni na oknach w wielu przypadkach zależy od jakości samych okien. Jeśli okna mają słabą izolację termiczną lub są nieprawidłowo zamontowane, może to prowadzić do kondensacji wody, a w konsekwencji do rozwoju pleśni. Dlatego należy kupować okna od zaufanych producentów, którzy korzystają z nowoczesnych materiałów i technologii.

Jednym z takich producentów jest TOP Technik. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w produkcji okien i gwarantuje jakość swoich produktów. TOP Technik produkuje wyłącznie wysokiej jakości okna, które są sprawdzone przez doświadczenie i spełniają najwyższe standardy.

Aby obliczyć koszt okien dla Twojego domu, możesz skorzystać z konfiguratora na stronie internetowej lub zadzwonić pod numer +48459569750. Profesjonalny konsultant pomoże Ci wybrać najlepszą opcję, która spełni Twoje potrzeby i budżet.

Pamiętaj, że jakość okien wpływa nie tylko na wygodę i komfort Twojego domu, ale także na zdrowie i samopoczucie wszystkich jego mieszkańców.

Recenzje klientów i pytania

0.0

0 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania