icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Ciepły montaż okien — czy warto?

TOP Technik

|

20.12.2022

collection-item

Technologie wytwarzania okien plastikowych stale się rozwijają, zapewniając poprawę standardów izolacji pomieszczeń wewnętrznych przed wpływami zewnętrznymi. Przez długi czas producenci nie zwracali uwagi na metody instalacji. Co więcej, duży procent strat ciepła występuje właśnie z powodu nieprzestrzegania norm dotyczących rozmieszczenia i izolacji systemu okiennego podczas procesu instalacji.

Aby zapobiec takiej sytuacji, opracowano mapę technologiczną, którą można nazwać ciepłym montażem okien. Obejmuje kilka dodatkowych procesów i zastosowanie niezawodnych materiałów izolacyjnych.

Spis treści:

 1. Czym jest ciepły montaż okien i do czego właściwie służy?
 2. Różnica między ciepłym montażem a standardowym montażem okien
 3. Standardowym montaż okien
 4. System ciepłego montażu
 5. Jak przebiega montaż ciepłych okien?
 6. Ile kosztuje ciepły montaż okien?
 7. Jakich błędów unikać podczas ciepłej montaży?
 8. Zalety ciepłego montażu okien

 

Czym jest ciepły montaż okien i do czego właściwie służy?

Ciepły montaż okien PCV — to sekwencja etapów montażu, w których zagwarantowane są wysokie właściwości akustyczne, hydroizolacyjne i termoizolacyjne systemu okiennego. Biorąc pod uwagę, że takie są wymagania stawiane nowoczesnym okien, należy doprecyzować pojęcie ciepłego montażu. Mianowicie, to najnowsza metoda montażu, podczas której zapewniona jest doskonalsza ochrona szwu montażowego dzięki zastosowaniu dodatkowych lub skuteczniejszych materiałów izolujących.

Głównym celem stosowania tej metody jest ochrona pomieszczeń przed nadmierną utratą ciepła i zawilgoceniem, zarówno wewnątrz budynku, jak i iw konstrukcjach budowlanych. W rzeczywistości, stosując ciepły montaż podczas montażu okna PCV, proces uszczelniania można podzielić na trzy części z wykorzystaniem zewnętrznych, wewnętrznych i pośrednich materiałów budowlanych i izolacyjnych.

Zastosowanie tej technologii daje następujący efekt:

 • Optymalizacja mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.
 • Redukcja kosztów ogrzewania.
 • Zwiększenie żywotności systemu okiennego.

WAŻNE! Wszystkie wymienione zalety wynikają z jednego efektu, zmniejszenia negatywnego wpływu mostków termicznych powstających pomiędzy systemem okiennym a konstrukcjami konstrukcyjnymi budynku.

Różnica między ciepłym montażem a standardowym montażem okien

Standardowy montaż okien znacznie różni się od technologii ciepłego montażu. Rozważmy bardziej szczegółowo obie technologie.

Standardowym montaż okien

Dzieje się to dość szybko, zapewnia niezawodne mocowanie okna w otworze oraz dość niski poziom parametrów izolacyjnych dzięki zastosowaniu prostych materiałów budowlanych. Sekwencja działań jest następująca:

 • Prace demontażowe (jeśli to konieczne) lub przygotowanie otworu okiennego — usuwane są pozostałości materiałów wykończeniowych i osadzone części konstrukcji budowlanych.
 • Montaż okna i jego wyrównanie w pionie/poziomie za pomocą plastikowych opon i klińców.
 • W miejscach otworów technologicznych skrzynki okiennej wykonuje się znaki, otwory są oświetlone i instalowane są kołki.
 • Okno jest instalowane i mocowane w otworze.
 • Wszystkie szczeliny są wypełnione pianką montażową.

Termoizolacyjna pianka montażowa

System ciepłego montażu

Pracochłonność i koszt ciepły montaż okien jest nieco wyższy niż w przypadku zwykłego montażu ze względu na zastosowanie izolacji wielowarstwowej składającej się z następujących elementów:

 1. Warstwa wewnętrzna — pełni funkcję ochrony pomieszczenia przed utratą ciepła i jednocześnie nie przepuszcza powietrza nasyconego wilgocią do wnętrza konstrukcji między oknem a ścianą budynku.
 2. Warstwa środkowa — pełni funkcję izolacji termicznej i jednocześnie minimalizuje hałasy akustyczne i wibracyjne z zewnątrz.
 3. Warstwa zewnętrzna — pełni funkcje ochronne, zapobiegając przedostawaniu się do wnętrza konstrukcji negatywnych czynników w postaci opadów atmosferycznych i wiatru. Jednocześnie zastosowane materiały przyczyniają się do odprowadzania nadmiaru wilgoci z wnętrza konstrukcji na zewnątrz.

Ciepły montaż okien - krok po kroku

Jak przebiega montaż ciepłych okien?

Okna ciepły montaż obejmuje następujące etapy pracy:

 1. Demontaż, etap przygotowawczy i wstępne pomiary do oznaczenia miejsca montażu łączników kotwiących są całkowicie identyczne ze zwykłymi pracami instalacyjnymi.
 2. Izolacja szwu między skrzynką okienną a elementami konstrukcji budynku. Jest to ciepły montaż okien, który odbywa się w następujący sposób:
  • Montaż warstwy wewnętrznej za pomocą specjalnej taśmy paroizolacyjnej, która z jednej (wewnętrznej) strony stanowi barierę przed wnikaniem wilgoci, a z drugiej odprowadza zawilgocone powietrze z elementów konstrukcyjnych na zewnątrz.
  • Ułożenie taśmy samorozprężającej w szczelinie między ościeżnicą a konstrukcją budynku zamiast pianki montażowej. Jednocześnie pudełko jest bardziej niezawodnie mocowane za pomocą kołków. Zastosowanie takiej taśmy zapewnia maksymalny poziom izolacji termicznej i całkowicie wyklucza możliwość powstawania mostków termicznych.
  • Układanie i mocowanie taśmy hydroizolacyjnej na zewnątrz. Całkowicie eliminuje możliwość przedostania się wilgoci do wnętrza i odprowadza powietrze nasycone wilgocią na zewnątrz.

Taśmy paroszczelną przykleja się do ramy okna

Ile kosztuje ciepły montaż okien?

Jak wspomniano wcześniej, koszt montażu ciepłych okien jest nieco wyższy niż cena zwykłego montażu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu najnowszych, wyższej jakości i drogich materiałów izolacyjnych. Jednocześnie różnica w cenie jest w pełni kompensowana przez następujące czynniki:

 • Znaczący wzrost właściwości izolacyjnych zapobiega utracie ciepła, a w efekcie obniżenie kosztów ogrzewania.
 • Trwałość konstrukcji wzrasta ze względu na spadek intensywności zewnętrznych wpływów sezonowych.
 • Okna wymagają mniejszej regulacji dzięki zminimalizowaniu odkształceń termicznych.

Jakich błędów unikać podczas ciepłej montaży?

Wśród głównych błędów, które mogą popełnić niedoświadczeni instalatorzy podczas ciepłej montaży, należy wymienić:

 • Wymiana materiałów określonych przez producenta na analogi budżetowe w celu oszczędności.
 • Zastosowanie pianki montażowej ze względu na zbyt duże szczeliny między oknem a konstrukcją budynku.
 • Odchylenie od pionu i stosowanie mniej skutecznych metod hydroizolacji od zewnątrz.

Niskiej jakości i wysokiej jakości ciepły montaż okien

Zalety ciepłego montażu okien

Ciepły montaż okien PCV daje następujące korzyści:

 • Zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych znajdujących się wewnątrz konstrukcji przed negatywnym wpływem wilgoci pochodzącej zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz — z pomieszczenia.
 • Zapobieganie zamarzaniu szwów i tworzeniu mostków przeziębienie.
 • Dodatkowe niezawodne mocowanie ramy okiennej.
 • Eliminacja ewentualnych odkształceń na skutek negatywnego wpływu pianki montażowej.
 • Zapobieganie powstawaniu pleśni na zboczach jednostki okiennej.

Prawidłowo zamontowane wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne pomogą utrzymać ciepło w domu. Przejdź do naszego konfiguratora lub skontaktuj się z doradcą w salonie sprzedaży, który pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie do Twojego domu.