icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Wymiary okien. Czy istnieją standardowe wymiary okien PCV?

TOP Technik

|

21.12.2022

collection-item

Nowoczesne okno odpowiada za doświetlenie, estetykę i oszczędność energii w pomieszczeniu. Producenci, mając na uwadze znaczenie tego elementu budynku, przedstawiają szeroki wybór okien we wszystkich rozmiarach i wzorach. Aby jednak prawidłowo spełniać swoje funkcje, konstrukcja musi dobrze przylegać do otworu okiennego lub być montowana w otworze z uwzględnieniem luki technologicznej, a to bezpośrednio zależy od prawidłowych pomiarów.

Zastanówmy się, jak poprawnie określić wymiary okien w domu, co musisz wiedzieć, aby nie popełnić błędu przy wyborze parametrów i czy można uniknąć niepotrzebnych kłopotów, zamawiając standardowe wymiary okien.

Spis treści:

 1. Typowe i nietypowe wymiary okien
 2. Standardowe wymiary okien
 3. Jakie są wymiary okien w domu?
 4. Wymiary okien połaciowych. Czy istnieje standardowe?
 5. Wymiary okien balkonowych
 6. Wymiary okien tarasowych
 7. Jak podawać wymiary okien?

Typowe i nietypowe wymiary okien

Okna wymiary mogą mieć dziś różne rozmiary, ale wszystkie są warunkowo podzielone na dwie kategorie: typowe i nietypowe. Standardowe okna jednocześnie:

 • ma określoną, niezmienną szerokość i wysokość;
 • podzielone na części, z których niektóre mogą być bez otwierania, a niektóre mogą mieć otwierane skrzydła;
 • skrzydła otwiera się tylko w ściśle określony sposób iw określonym kierunku.

Wymiary okien z PCV mogą mieć niestandardowe rozmiary: zazwyczaj obejmują one każdy rodzaj ościeżnicy tworzony według indywidualnych życzeń klienta i wielkości otworów okiennych w mieszkaniu lub domu. Jednocześnie nietypowe projekty są zwykle droższe.

W praktyce typowy (standardowy) odnosi się zwykle do konstrukcji z PCV, których parametry cieszą się największym zainteresowaniem. A także w budynkach tego samego typu starego zasobu mieszkaniowego, w których okna i drzwi są tej samej wielkości.

Chociaż nie ma wymagań prawnych dotyczących rozmiarów okien, istnieją ustalone standardy dla ich obszaru: W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie — co najmniej 1:12. (§ 57.2 „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.). Takie wymagania mają na celu zapewnienie oświetlenia naturalnego na odpowiednim poziomie z punktu widzenia higieny i zdrowia człowieka.

Zwróć uwagę! Ponieważ parametry typowych okien nie są ustawowo określone, każdy producent może mieć własną siatkę rozmiarów lub cechy takich „typowych” konstrukcji. Na przykład dla okna jednoskrzydłowego producent może podać ceny dla konstrukcji o wymiarach 50 × 100 cm, a dla okna dwuskrzydłowego ceny dla wymiaru 150 × 150 cm Należy również pamiętać, że cena jest zwykle podawana dla konfiguracji minimalnej: ekonomiczny profil z tworzywa sztucznego, pojedyncza szyba i zwykłe okucia. Dlatego porównując kilka ofert, koniecznie zainteresuj się nie tylko ceną, ale także wyglądem, składem konstrukcji, a nawet podaj wymiary okien plastikowych w tym konkretnym przypadku, aby nie było nieporozumienia później.

Typowe wymiary okien gwarantują zapewnienie dostatecznego oświetlenia z uwzględnieniem określonych norm. Niuanse są możliwe tylko przy zamawianiu mniejszych okien, jednak, jak pokazuje praktyka, większość klientów wręcz przeciwnie, stara się zwiększyć powierzchnię okien z podwójnymi szybami, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy kuchnia. W końcu w ten sposób do wnętrza dostaje się więcej światła, a pomieszczenie wygląda na znacznie świeższe i bardziej przestronne.

Dziś producenci i klienci okien PCV nadal stosują tę klasyfikację. Choć ma raczej charakter warunkowy i jest raczej hołdem złożonym przeszłości, to jednak jest wygodny w codziennym użytkowaniu i wzajemnym zrozumieniu stron.

Porozmawiajmy więc bardziej szczegółowo i jakie rozmiary okien są typowe.

Standardowe wymiary okien

Pojęcie „standard” (okna typowego) powstało historycznie, jeszcze w czasach stosowania okien drewnianych, w latach 80-tych odziedziczyły je również konstrukcje z PCV.

Następnie, aby uprościć proces produkcji i obniżyć koszty produktów, rzemieślnicy opracowali gotowe zestawy okien o stałych rozmiarach, już podzielone na skrzydła i z ograniczoną listą funkcji otwierania. W takim zestawie nie dało się nic zmienić.

W ten sposób otrzymaliśmy standardowe wymiary okien, ponieważ były one oparte na najpopularniejszych wówczas parametrach okien. Z czasem „typówki” do fasad i balkonów zostały uregulowane w normie branżowej BN-85/7153-02.

Najpopularniejsze standardowe wymiary okien pozostają: dwuskrzydłowe - 1165 mm x 1135 mm i 1465 mm x 1435 mm oraz jednoskrzydłowe - 865 mm x 1135 lub 1435 mm.

Standardowe wymiary cieszą się obecnie największą popularnością wśród deweloperów apartamentowców czy biurowców. Ponieważ specyfika okien pozwala na obniżenie ceny ich zakupu i obniżenie kosztów budowy nowego budynku.

Właściciele prywatnych domów coraz rzadziej decydują się na tę decyzję, jak pokazują statystyki: pięć lat temu około 50-60% właścicieli domów preferowało standardowe okna, ale teraz ich udział spadł do 10%.

Wyjaśnienie jest proste. Ponieważ wymiary okien w domu jest określana przez architekta podczas projektowania budynku, brane są pod uwagę życzenia właścicieli, parametry i kształt przyszłego lokalu. Często w takich przypadkach stosuje się oryginalne, niestandardowe rozwiązania, które realizowane są przy pomocy nowoczesnych technologii, dzięki czemu stopniowo zanika potrzeba typowych projektów.

Czy wiedziałeś? Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, ale budowa budynku jeszcze się nie rozpoczęła, możesz poprosić projektanta lub architekta o zmianę rozmiaru okna. Taka zmiana jest uważana za nieistotną i nie wymaga dodatkowej koordynacji z organami kontrolnymi.

Planując okna, nie zapominaj, że ich wymiary wpływają również na złożoność instalacji i koszt okuć okiennych: im bardziej niestandardowy projekt, tym wyższa cena jego montażu. Ciepły montaż okien będzie również kosztować znacznie więcej.

Jakie są wymiary okien w domu?

Na wymiary okien w gospodarstwie domowym bezpośredni wpływ ma ich rodzaj. W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się następujące typy okien:

 • okna elewacyjne (większość z nich);
 • okna mansardowe;
 • okna balkonowe;
 • okna tarasowe.

Różnią się między sobą formą, przeznaczeniem, a czasem nawet materiałem wykonania. Ten ostatni parametr ma również wpływ na wymiary, ponieważ np. drewniane konstrukcje mogą długo się odkształcać pod wpływem ciepła słonecznego lub niskich temperatur.

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym wymiary innych typów okien domowych.

Wymiary okien połaciowych. Czy istnieje standardowe?

Okno połaciowych jest instalowane jako specjalny element w konstrukcji dachu, dlatego musi wytrzymać takie samo obciążenie jak cały dach. To jest jego główna różnica w stosunku do innych typów okien, która bezpośrednio wpływa na materiał i parametry.

Wymiary okien połaciowych

Wymiary okien połaciowych mogą mieć różne rozmiary, ale najczęstsze to:

 • 55 cm х 87 cm;
 • 55 cm х 98 cm;
 • 66 cm х 98 cm;
 • 66 cm х 118 cm;
 • 78 cm х 98 cm;
 • 78 cm х 118 cm;
 • 78 cm х 160 cm;
 • 94 cm х 140 cm;
 • 114 cm х 118 cm.

Ważne! Wymiary okien połaciowych są dobierane w zależności od nachylenia dachu: im bardziej strome, tym szyba będzie krótsza. Na przykład nachylenie 35 stopni pozwala na długość otworu około 1600 mm, podczas gdy przy 70 stopniach maksymalna długość wynosi 1200 mm. Jednocześnie szerokość okien połaciowych zależy bezpośrednio od odległości między krokwiami i jest ustalana na etapie dokumentacji projektowej.

Wymiary okien balkonowych

W bloku okna balkonowe są najczęściej jednego wymiary, więc jest to wygodniejsze dla dewelopera. W domach jednorodzinnych różnią się parametrami w zależności od wielkości samego budynku i projektu.

Ich główną cechą jest większy rozmiary okien w porównaniu do standardowych okien elewacyjnych. Jednocześnie okna balkonowe powinny zapewniać wystarczającą wymianę powietrza, utrzymując ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Wymiary okien balkonowych

Tabela standardowe wymiary okien balkonowych

Jednoskrzydłowe balkonowe Dwuskrzydłowe balkonowe
865 mm x 2095 mm 1465 mm х 2085 mm
865 mm x 2195 mm 1465 mm х 2185 mm
865 mm x 2295 mm 1465 mm х 2285 mm
  1765 mm х 2085 mm
  1765 mm х 2185 mm
  1765 mm х 2285 mm

Wymiary okien tarasowych

Okna tarasowe prezentują się szczególnie atrakcyjnie i nadają domowi stylowy, nowoczesny wygląd. Trudno w tym przypadku mówić o typowości, ponieważ parametry okien z podwójnymi szybami są indywidualne dla każdego budynku. Zwykle nie są szersze niż 3 metry i nie wyższe niż 2,5 m. Ponadto długość całej konstrukcji na tarasie nie powinna przekraczać 6,5 m, w przeciwnym razie wpłynie to negatywnie na jego niezawodność i izolacyjność termiczną. To ograniczenie nie zależy od producenta okien z podwójnymi szybami, ale jest podyktowane technologią produkcji.

Wymiary okien tarasowych

Jak podawać wymiary okien?

Prawidłowe wymiary otwarcie odgrywają decydującą rolę w stworzeniu okna z podwójnymi szybami dla Twoich potrzeb. Jeśli firma budowlana z PCV świadczy usługi w zakresie określania wielkości otworu okiennego, lepiej z nich skorzystać.

Kiedy pomiary są wykonywane przez samego właściciela domu, pamiętaj: konieczne jest nie tylko prawidłowe zmierzenie, ale także prawidłowe podanie parametrów.

Ważne! Szerokość okna jest zawsze wskazywana jako pierwsza, a dopiero potem — wysokość. Przykładowo wymiary 780 mm x 980 mm oznaczają, że szerokość okna wynosi 780 mm, a wysokość 980 mm. Jednocześnie, nawet jeśli okno jest poziome (czyli jego szerokość jest większa niż wysokość), szerokość jest nadal wskazywana jako pierwsza.

Ogólnie przyjętą jednostką miary w tym przypadku są milimetry (mm), a nie centymetry (cm).

Na pierwszy rzut oka takie informacje wydają się nieistotne, ale w praktyce takie nieścisłości często prowadzą do wytworzenia nieprawidłowych konstrukcji, których nie można zainstalować w planowanym otworze.

Podanie wymiarów okien

Dzięki nowoczesnym technologiom standardowe wymiary okien tracą na znaczeniu, a właściciele domów jednorodzinnych nie muszą się już ograniczać. Jeśli chcesz, możesz zrealizować w projekcie dowolny pomysł, realizując własną wizję wygodnego domu i wpuszczając do niego więcej światła. Cena takich niestandardowych rozwiązań waha się, jednak nasza firma robi wszystko, aby koszt okien nie był zależny od wymiary, ale nastawiony na zaspokojenie potrzeb klientów.

Sam zobacz! W tym celu wystarczy przejść do konfiguratora, określić potrzebne parametry i obliczyć orientacyjny koszt okna online.