Po zainstalowaniu okien plastikowych w swoim domu lub mieszkaniu wielu właścicieli nie podejrzewa, że to one najczęściej służą jako mosty zimna. A powód tego jest bardzo prosty - luźne dopasowanie skrzydła okiennego do ramy okiennej prowadzi do pojawienia się punktów wycieku ciepła, a co za tym idzie do ogólnej utraty ciepła. Terminowa sezonowa regulacja okien zima lato zmniejszy straty ciepła i znormalizuje mikroklimat wewnętrzny. W naszym artykule dowiesz się, jak samodzielnie regulować plastikowe okna w różnych porach roku.
Główną różnicą między zimowym a letnim ustawieniem okien plastikowych jest siła docisku okna do ramy. Z kolei siła docisku decyduje o szczelności konstrukcji. Tym samym przy regulacja okien na zimę zapewniona jest maksymalna szczelność, a na lato — mikrowentylacja. Regulacja okien zima lato należy przeprowadzać, gdy przy zamkniętym oknie odczuwalne są przeciągi. Określa się to zarówno ręcznie - dotykiem, jak i za pomocą zapałki lub kartki papieru.
Kiedy i jak wyregulować okna na zimę lato?
Aby wyregulować plastikowe okna zima lato, konieczne jest przygotowanie pewnej listy narzędzi, których zestaw może się różnić w zależności od modelu i cech konstrukcji okna:
- Wkrętaki - płaskie i krzyżakowe do odkręcania uchwytu i innych okuć, które posiadają odpowiednie zdejmowane zapięcia;
- Klucz imbusowe 4 mm – jeżeli obrotowe czopy na profilu okiennym jest okrągły z sześciokątnym otworem wewnętrznym;
- Szczypce - do zmiany położenia czopa owalnego.
Wskazówka! Jak zrozumieć, które narzędzie jest potrzebne do regulacji okien lato/zima, zima/lato? Sprawdź czop, jeśli ma gniazdo klucza, wymagany jest sześciokąt. Jeśli kształt jest wypukły, możesz sobie poradzić szczypcami.
Przy zmianie trybu okna zima/lato lub lato/zima mechanizmy okuć okiennych należy oczyścić i nasmarować, do tego potrzebna będzie szczotka i sam smar. W tym celu możesz użyć oleju do maszyn do szycia.
OSTRZEŻENIE! Stosowanie WD-40, wazeliny i oleju do silników Diesla jest niedopuszczalne.
Zmiana trybu okien plastikowych i regulacja okuć zimą i latem powinna odbywać się wyłącznie w temperaturze dodatniej. Optymalna średnia dzienna temperatura dla zmiany trybu wynosi +10°C.
Regulacja okien na zimę
Przede wszystkim, aby prawidłowo i skutecznie regulacja okien na zimę, konieczne jest określenie mechanizmów dociskowych. W większości modeli okien plastikowych umieszcza się go w końcowej części okna i ma wygląd czopa. Na czopie naniesiony jest znak w postaci wcięcia - kropek lub kresek. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy małą instrukcję zmiany trybu pracy Twojego okna w tryb zimowy.
Przygotowanie do zmiany trybu:
- Oczyść mechanizm. Usuń istniejące zanieczyszczenia, kurz, inne obce części i wytrzyj miękką ściereczką.
- Nasmaruj części. Ruchome elementy są smarowane specjalnymi środkami. W celu równomiernego rozprowadzenia substancji należy kilkakrotnie otwierać i zamykać skrzydło. Usuń nadmiar materiału szmatką.
Regulacja:
- Otwieramy skrzydło. Znajdujemy wszystkie czopy - 3-5 sztuk na skrzydle. Elementy wpuszczone muszą być podciągnięte.
- Szukamy znak. W niektórych modelach okuć okiennych, jeśli znak na mimośrodzie (czopy) jest skierowany w stronę uszczelki - docisk okna do ramy jest maksymalne (tryb zimowy), góra/dół - średnie, znak jest skierowany do ulicy - docisk okna do ramy jest osłabione (tryb letni).
- Dopasowujemy każdy ekscentryczny, przenosząc je z pozycji letniej na zimową. Np. dla okuć okiennych Winkhaus, obracając czop w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara o 0,8 mm — zwiększamy docisk skrzydła do ramy (okna w tryb zimowy). Odpowiednio, im silniejsze docisk, tym mniej powietrza (a tym samym ciepła) przejdzie (straci) przez okno.

- Sprawdzamy szczelność. W razie problemu należy wyregulować skrzydła we wszystkich płaszczyznach. Możesz to zrobić sam za pomocą świecy. Aby to zrobić, wystarczy przynieść świecę do okna i spojrzeć na płomień, który powinien być niewzruszony.
Regulacja okien na lato
Proces regulacja okien na lato jest niemal identyczny z zimę, z tym że trzeba dobrać odpowiednie położenie czopy:
- Znajdź wszystkie mimośrody na skrzydle okiennym, może ich być kilka z każdej strony.
- Weź odpowiednie narzędzie i przekręć wszystkie mimośrody okienne zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 0,8 mm lub 90°C w zależności od okucia. Aby upewnić się co do poprawności swoich działań, należy zapoznać się z poniższym przykładem.

- Zamknij skrzydło okna i sprawdź, jak mocno jest docisk okna do ramy. Można to zrozumieć po charakterze zamykania skrzydła i przekręcania klamki. Można też użyć świeczki, jak wspomniano wyżej. W tej sytuacji wszystko jest odwrotnie: płomień świecy powinien się poruszać, a nie być jednostajny.
- W niektórych modelach okien należy obrócić czop o 180 stopni. Aby regulacja okien zima lato w przeciwnym kierunku, należy ponownie otworzyć okno i obrócić mimośrody o 90 stopni. Sprawdź, czy skrzydło jeszcze swobodniej się zamyka i jak bardzo ściśnięta jest uszczelka na jego obwodzie.
Regulacja drzwi balkonowych na zimę - lato
Proces regulacja drzwi balkonowych na zimę ma prawie taki sam system regulacji. Przeniesienie drzwi balkonowych do trybu zimowego odbywa się w kilku etapach:
- Otworzyć drzwi o 90°C, zablokować do dalszej regulacji.
- Zbadaj skrzydła, określ rodzaj wycięcia na czopach.
- Użyj odpowiedniego narzędzia (klucza imbusowego lub szczypiec), aby zwolnić czop. Wykonaj obrót o 90-180°C.
- Sprawdź stopień szczelności zamknięcia.
Jeśli drzwi balkonowe ogóle się nie zamykają, czop należy zwolnić o ćwierć obrotu. Jeśli powstanie przeciąg, obróć o kolejne 45-90°.
Przestawienie drzwi balkonowych z trybu zimowego na letni odbywa się w odwrotnej kolejności. Wiele osób błędnie uważa, że regulacja drzwi balkonowych na zimę jest ważne, a nie jest konieczne dokonywanie zmian w ciepłej porze roku. Jest to błędny osąd, ponieważ poniższe argumenty pomogą w podjęciu racjonalnej decyzji:
- Wygoda otwierania/zamykania drzwi. Latem korzystanie z balkonu lub loggii staje się coraz częstsze, dlatego konieczne jest poluzowanie docisku skrzydła.
- Niewielki docisk gumowej uszczelki w trybie letnim przedłuży pełne funkcjonowanie drzwi.
- Stały tryb zimowy może prowadzić do awarii czopów.
Porady do regulacji okien zima/lato albo lato/zima
Przestrzegając kilku podstawowych zasad, można przedłużyć żywotność okna i uniknąć szybkiej awarii poszczególnych części:
- Nie trzeba regulować tryb letni i zimowy w oknach w pierwszym roku eksploatacji okna (drzwi), jeśli zostało ono prawidłowo wyregulowane przez mistrza;
- Regularnie smarować okucia okienne (1-2 razy w roku, w zależności od częstotliwości otwierania);
- Nie trzymaj plastikowe okna (drzwi) dłużej niż 6 miesięcy w roku w trybie zimowym.
Regulacja okien jest również wymagana w następujących przypadkach:
- Luźne klamki, wyczuwalny luz przy zamykaniu/otwieraniu.
- Klamka zacina się podczas zamykania, nie jest ustawiona w pozycji końcowej, dociskając skrzydło do ościeżnicy.
- Przesunięcie skrzydła w pionie lub poziomie.
- Brakujące lub uszkodzone uszczelki.
- Obwisłe skrzydło okienne.
Jeśli te warunki zostaną spełnione i przy odpowiedniej pielęgnacji, Państwa okna będą sprawnie funkcjonować i mieć odpowiedni wygląd przez wiele lat. Nie należy oszczędzać wybierając tanie okna. Identyczne z wyglądu, mogą mieć zupełnie inne właściwości, co szybko wpłynie na wygląd i funkcjonalność produktu. Dlatego w naszym kalkulatorze okien online oferujemy tylko produkty wysokiej jakości.
Recenzje klientów i pytania
0.0
0 Recenzja