icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Regulacja okien plastikowych - jak wyregulować okno PCV samodzielna?

TOP Technik

|

19.12.2022

collection-item

Każde okno wymaga konserwacji z biegiem czasu. Częste otwieranie/zamykanie może prowadzić do nieprawidłowego działania okuć okiennych: mechanizm się zacina, okno ciężko się zamyka i przepuszcza dźwięki z ulicy, a luźne zamykanie i utrata szczelności prowadzi do utraty ciepła. Regulacja okien pomoże przywrócić funkcjonalność i zachować komfort w domu. Możesz samodzielnie wyeliminować wady.

Jakie narzędzia są potrzebne do regulacja okien plastikowych?

Do prawidłowe regulacja okien plastikowych potrzebne będą:

 • klucz imbusowe 4 mm to uniwersalny klucz przeznaczony do regulacji okuć okiennych dowolnej marki;
 • klucz Torx T15 gwiazdka - dodatkowy klucz wymagany do regulacji niektórych modeli okuć okiennych np. Winkhaus;
 • płaski śrubokręt i szczypce - potrzebne do regulacji okien PCV w trybie zima-lato, zmiany okuć i pracy ze śrubami;
 • olej - smarowanie okuć wydłuży ich żywotność.

Do prac pomocniczych może być również potrzebny nóż i zestaw plastikowych podkładek.

Główne etapy regulacji okien. Poruszamy się krok po kroku

Aby wyregulować okno, możesz wezwać fachowca do domu lub samodzielnie wykonać wszystkie prace regulacyjne. Pierwsza opcja nie zawsze jest wygodna, w drugim przypadku brak niezbędnych umiejętności może temu zapobiec. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo wszystkim etapom regulacja okien plastikowych. Działania mogą być następujące:

 • regulacja okna w poziomie — wykonywana poprzez obracanie dolnych i górnych pętli;
 • regulacja pionowa okien – wykonywany przez obracanie dolnej pętli;
 • regulacja docisku skrzydła — odbywa się za pomocą mimośrodów (czopy) ościeżnicy;
 • regulacja klamki w oknie – odbywa się poprzez dokręcenie śrub znajdujących się na klamce;
 • wymiana uszczelki w oknie PCV — odbywa się w miarę potrzeb poprzez usunięcie starej uszczelki i założenie nowej.

Górne i dolne zawiasy okienne

Jak wyregulować okna plastikowe w poziomie?

Jeżeli okno jest skośne i po zamknięciu dotyka bocznych skrzydeł, należy wyregulować górny zawias. Jest to częsty problem spowodowany zużyciem samego okucia okiennego. Górny i dolny zawias posiadają otwory regulacyjne pod klucz imbusowy. Obrót sześciokąta zgodnie z ruchem wskazówek zegara pomoże podnieść dolną część skrzydła (dolny róg bloku naprzeciw zawiasu jest podniesiony), a obrót w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara obniży.

Ważne! Śrubę obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), aż skrzydło przesunie się na żądaną odległość. Przesuw skrzydła przy każdym obrocie klucza sięga 2 mm.

Regulacja okien plastikowych

Na obrazie:

1. Z regulacją docisku

2. Bez regulacji docisku

Regulacja pionowa okien

Jeśli nie możesz zamknąć okna, dotykając górnego i dolnego skrzydła, oznacza to, że konstrukcja się zapada. Dzieje się tak, gdy wysokość okien jest większa niż 1 metr. Gdy okna są często otwierane, ich ciężki ciężar stopniowo naciska na zawiasy i dochodzi do skurczu.

Aby wyregulować plastikowe okienka w pionie, konieczne jest zdjęcie plastikowej zaślepki i dostęp do mechanizmu. Obrót sześciokąta zgodnie z ruchem wskazówek zegara pozwoli podnieść skrzydło (narożnik z pętelką) o 3 mm wyżej. Przekręcając klucz w przeciwnym, kierunku obniżysz skrzydło o 3 mm.

OSTRZEŻENIE! W większości modeli okien zawiasy montuje się po prawej stronie, ale zdarzają się konstrukcje, w których elementy regulacyjne montuje się po lewej stronie. W takim przypadku wykonaj wszystkie ruchy w odwrotnym kierunku.

Regulacja docisku skrzydła

W oknach plastikowych wysokiej jakości, w których zamontowane są oryginalne uszczelki, przez 10 lat lub dłużej nie są wymagane żadne wymiany. Jednak w tanich modelach z minimalnym wyposażeniem z czasem gumowe uszczelki tracą elastyczność, wysychają i pękają. W rezultacie traci się szczelność, a izolacja pogarsza się. Problem ten występuje z powodu silnych zmian temperatury i jest uciążliwy zimą, kiedy ciepło ucieka przez szczeliny i powstają przeciągi. Aby wyeliminować tę usterkę, w większości przypadków konieczna jest wymiana uszczelek, ale zdarza się również, że wystarczy po prostu wyregulować docisk skrzydła.

Podczas otwierania skrzydła okiennego na krawędzi znajdują się owalne cylindry — mimośrody (czop grzybkowy). Obracanie czopem dolnych pętli zgodnie z ruchem wskazówek zegara zwiększa ciśnienie, a przeciwnie do ruchu wskazówek zegara je zmniejsza. Granice regulacji 0,8 mm.

Regulacja docisku skrzydła okien

Górne pętle są regulowane w następujący sposób: musisz usunąć blokadę, obrócić uchwyt do wentylacji. Skrzydło zsunie się z zawiasu i będziesz mógł wyregulować głowicę odpowiadającą za docisk.

OSTRZEŻENIE! Jeśli okna były montowane niedawno, nie należy ustawiać kołków w trybie „zima”, ponieważ zmiana elementów obrotowych może zdeformować uszczelki, a na wiosnę nie przywrócą one pierwotnego kształtu. Profilaktykę należy prowadzić latem i zimą. Ten tryb zmniejszy obciążenie konstrukcji i wydłuży żywotność uszczelnień.

Regulacja klamki w oknie

Najczęstsze problemy z niesprawnymi klamkami okiennymi to ich luzowanie, zacinanie się lub utrudniony obrót. Jeśli uchwyt jest luźny, należy przekręcić mocowanie podstawy i dokręcić śruby śrubokrętem. Jeśli uchwyt zablokuje się, należy nasmarować ruchome elementy olej i kilkakrotnie obrócić. Jeśli to nie pomogło, należy wyjąć korek i sprawdzić śruby.

Regulacja klamki w oknie

Nawet jeśli uchwyt jest zablokowany i nie porusza się, nie panikuj. Nie jest to powód do wymiany okuć.Klamka może się zaciąć z powodu blokady, która nie pozwala na zmianę położenia skrzydeł. W takim przypadku konieczne jest usunięcie dźwigni blokady. Znajduje się z boku klamki i wygląda jak talerz przymocowana do końca pod kątem do uszczelki, gdy skrzydło jest otwarte. Inną opcją jest forma klipsa, który znajduje się na uszczelki.

Ważne! Przed regulacja okien plastikowych upewnij się, że pamiętasz algorytm działań. Podczas wyjmowania klocka trzymaj skrzydło w pionie. Odchylenie zapobiegnie obracaniu się klamki z powodu aktywacji blokady. Po ustawieniu skrzydła w pozycji pionowej klamka z łatwością się obróci.

Wskazówka! Podczas blokowania obrotu należy odkręcić śruby okucia za pomocą śrubokręta i umieścić mały przedmiot (na przykład kawałek plastiku lub metalu) między elementem blokującym a ramą. Możesz więc zwiększyć przyczepność na zamku, a klamka natychmiast wróci.

Wymiana klamki w oknie

Klamkę można wymienić nie tylko z powodu awarii. Czasami jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo małych dzieci, które potrafią samodzielnie otworzyć okno. W takim przypadku zamontowany jest uchwyt z ogranicznikiem. Aby samodzielnie wymienić uchwyt, musisz go obrócić w przeciwnym kierunku. Następnie za pomocą śrubokręta odkręć znajdujące się pod nim śruby i wyjmij okuć.

Wymiana uszczelki w oknie PCV

Następujące znaki wskazują, że uszczelka wymaga wymiany:

 • pęknięcia wzdłuż konturu z powodu wysychania gumy;
 • uszkodzenia mechaniczne (rozdarcia lub przebicia);
 • deformacja (może pojawić się w miejscach montażu aparatu);
 • utrata elastyczności (z czasem uszczelka twardnieje).

Wśród dodatkowych znaków są dmuchanie, słaba izolacja akustyczna i tworzenie się kondensatu na obwodzie skrzydeł na profilu. Ponieważ ciepły montaż okien nie został wykonany.

Czasami problem rozwiązuje regulacja okuć i okien, ale jeśli to nie pomoże, musisz wymienić samą uszczelkę, ale możesz to zrobić również samodzielnie. Aby to zrobić, musisz usunąć starą uszczelkę z rowków za pomocą zwykłego śrubokręta. Następnie należy odtłuścić powierzchnię, nałożyć klej na nową uszczelkę i włożyć ją w to samo miejsce.

Wskazówka! Wymieniając uszczelkę, kup oryginalną, dopasowaną sztywnością i kształtem do modelu okna, a nie tańszą. Nie dokręcaj go również zbyt mocno, a aby służył jak najdłużej, zaleca się smarowanie go żelem na bazie silikonu raz na pół roku.

Regulacja okien nie jest takie trudne — najważniejsze jest, aby wiedzieć, co i jak wyregulować. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci to rozgryźć. Pamiętaj, aby okna służyły jak najdłużej, wymagają systematycznej konserwacji. Konserwacja polega na smarowaniu okuć w celu zabezpieczenia ich przed korozją, tarciem i wysychaniem. Eksperci zalecają robienie tego latem i zimą. I chociaż teraz wiesz, jak wyregulować okna plastikowe, nasmarować zawias i wyregulować wszystko samodzielnie, czasami takie działania nie pomogą i będziesz potrzebować pomocy specjalistów.

* Ilustracje pochodzą z instrukcji regulacji okuć Winkhaus.

W każdym razie najlepszym rozwiązaniem, aby mieć pewność, że z twoim oknem wszystko jest w porządku, jest zamówienie go u sprawdzonych dostawców, takich jak TOP Technik. Przejdź do naszego konfiguratora i za darmo oblicz okna PCV za pomocą kilku kliknięć.

Recenzje klientów i pytania

0.0

0 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania