icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Moskitiery do okien - co to jest, jak zmierzyć, jakie wybrać

TOP Technik

|

25.01.2023

collection-item

Komary i inne owady latające mogą poważnie zaszkodzić właścicielom domów, zwłaszcza ich odpoczynkowi i śnie. Ponieważ okresowi wiosenno-letniemu zawsze towarzyszy napływ tych szkodników, warto zainwestować w wysokiej jakości moskitiery do okien. Skutecznie chronią nasze domy i mieszkania przed inwazją uciążliwych owadów. Zamontowane na oknach siatki tworzą niezawodną barierę, która nie tylko nie pozostawia szans dla szkodników, ale także dla ulicznego brudu. Moskitiera na okno ma przystępną cenę i łatwo dostosowuje się do różnych rozmiarów konstrukcji okiennych.

Spis treści:

 1. Co to jest moskitiera i jakie są jej zalety?
 2. Jakie są główne rodzaje moskitier na okna?
 3. Moskitiera rolowana na okno
 4. Moskitiery ramkowe na okna
 5. Moskitiera plisowana na okno
 6. Moskitiera na okno na rzepy
 7. Moskitiera okienna ramkowa i jej cechy
 8. Jak zmierzyć moskitierę okienną?
 9. Jakie moskitiery do okien wybrać?

Co to jest moskitiera i jakie są jej zalety?

Moskitiera to uniwersalny sposób ochrony przed insektami, kurzem i zanieczyszczeniami ulicznymi. Produkt montowany jest na aluminiowym profilu po zewnętrznej stronie okna i mocowany do ramy okiennej za pomocą specjalnych zatrzasków. Moskitiery okienne harmonijnie wpasowują się we wnętrze pomieszczenia, pozostając niemal niewidoczne. Akcesorium wykonane jest z wysokiej jakości włókna szklanego i nie ogranicza dopływu świeżego powietrza do domu. Moskitiera jest łatwa w montażu, dzięki czemu mogą ją zamocować nawet osoby bez umiejętności technicznych. Zazwyczaj montowany jest na wiosnę, po wyregulowanie okien.

Moskitiery prezentowane są w różnych kolorach. Główne to klasyczna biel, czerń, brąz, dąb, antracyt i inne. Zaletą czarnej siatki jest jej przejrzystość i możliwość swobodnego wglądu do pomieszczenia od wewnątrz. Dla większej prywatności lepiej wybrać szary odcień. Z siatką w tym kolorze widoczność z zewnątrz będzie maksymalnie ograniczona. Ponadto producenci oferują moskitiery w dowolnym odcieniu, który jest prezentowany w palecie RAL.

Okna z moskitierami mają wiele zalet:

 1. ochrona dorosłych i dzieci przed ukąszeniami owadów;
 2. możliwość wietrzenia pokoju o dowolnej porze dnia;
 3. ochrona zwierząt domowych przed pokusą wyskoczenia przez okno;
 4. moskitiera jest lepsza niż stosowanie agresywnych środków chemicznych do ochrony przed komarami i owadami;
 5. ochrona domu przed kurzem ulicznym i brudem;
 6. najprostsza i najszybsza instalacja, z którą poradzi sobie nawet osoba bez specjalnego doświadczenia;
 7. produkt można łatwo zdjąć do czyszczenia lub na zimę.

Kolejną istotną zaletą moskitiery do okien jest długi okres eksploatacji. Jeśli siatka jest cała i nieuszkodzona, nie ma potrzeby jej wymiany nawet przy wymianie okna. Inwestując raz w akcesorium ochronne, zapewniasz swojemu domowi niezawodną ochronę na wiele lat.

Jakie są główne rodzaje moskitier na okna?

Moskitiery okienne różnią się materiałem, konstrukcją oraz sposobem montażu. Rozważmy najpopularniejsze modele.

Moskitiera rolowana na okno

Z wyglądu produkty są podobne do rolet, tylko zamiast materiału tekstylnego w kasecie znajduje się specjalne zabezpieczenie przed insektami. Działają za pomocą mechanizmu sprężynowego, co czyni je praktycznymi i wygodnymi w użyciu. Moskitiery rolowane na okno są łatwe w użyciu, wszechstronne i estetyczne, a dzięki aluminiowym prowadnicom hermetycznie przylegają do szyby. Przeznaczone są do wszystkich typów okien. Ponadto można je zainstalować na drzwiach.

Moskitiery rolowane na okna to doskonały sposób, który docenią alergicy, ponieważ zapewnią maksymalną ochronę pomieszczenia przed kurzem i puchem. Wybierz siatkę wykonaną z drobnoziarnistego materiału, aby zwiększyć poziom ochrony. Ta siatka jest wygodna, ponieważ zawsze możesz uwolnić otwór okienny z produktu, a po zakończeniu sezonu wiosenno-letniego nie trzeba go usuwać.

Moskitiery ramkowe na okna

Produkty ramowe są najbardziej popularne i niedrogie. Takie moskitiery do okien mają prostą konstrukcję z ramą aluminiową lub PCV, na której mocowane jest zabezpieczenie. Moskitiera ramkowa dostępna jest w różnych kolorach i mocowana jest do okna lub drzwi za pomocą specjalnych wysuwanych haczyków. Można go łatwo zdjąć, wyczyścić i ponownie zamontować. Możesz również usunąć go na zimę, jeśli chcesz.

Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadkach, gdy otwór okienny wymaga trwałego zabezpieczenia. Na przykład, jeśli w domu są zwierzęta, które lubią wyglądać przez okno. Jeśli okresowo trzeba całkowicie otworzyć okno, lepiej zwrócić uwagę na inne opcje. Jednak zastosowanie moskitier ramkowych nie ogranicza funkcjonalności systemów okiennych. Siatka nie zasłania widoku z okna i zawsze można przewietrzyć pomieszczenie. Moskitiery ramkowe na okna to produkty niezawodne, trwałe, mocne, łatwe w obsłudze i niedrogie.

Moskitiera plisowana na okno

Moskitiera plisowana to atrakcyjny pod względem estetycznym rodzaj zabezpieczenia otworów okiennych. Głównym elementem jest sztywna plisowana siatka, która jest podtrzymywana przez kilka rzędów linek. Z wyglądu moskitiera plisowana na okno przypominają rolki, ale nie mają mechanizmu składania. Lekki, płynny ruch zapewnia system sprężynowy zamontowany w dolnej prowadnicy. Ta metoda umożliwia zastosowanie plisowanej siatki okiennej do ochrony dużych powierzchni. Okna z moskitierami plisowanymi często można spotkać na altanach i drzwiach balkonowych PCV.

Istnieją dwa rodzaje moskitier na okna: pionowe i poziome. W pierwszym przypadku są one z reguły przeznaczone do ram okiennych. Ze względu na specjalny mechanizm wysuwania, w wersji bocznej siatki tego typu są częściej stosowane na tarasy. Ponieważ plisowana siatka po zamknięciu składa się jak akordeon, nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu.

Moskitiera na okno na rzepy

Nazwa moskitiera na okno na rzepy mówi sama za siebie: mocuje się je do stelaża za pomocą specjalnych elementów. Produkty są całkowicie pozbawione solidnego podłoża, dzięki czemu można je łatwo zdemontować częściowo lub całkowicie, wyczyścić i zastosować w otworach okiennych dowolnej wielkości i konfiguracji. Dodatkowo taką siatkę łatwo zamocujesz na drzwiach tarasowych.

Główną zaletą tego typu konstrukcji zabezpieczającej jest jej taniość oraz brak konieczności posiadania specjalnego miejsca do przechowywania w domu. W zimnych porach roku zawsze znajdą miejsce w domu, ponieważ można je po prostu zgrabnie zwinąć. To samo dotyczy prania, ponieważ produkty te można prać w pralce, co jest bardzo wygodne. Najważniejsze jest prawidłowe zamocowanie siatki, aby nie spadła. Lepka siatka nie pozostawia śladów na profilu, ponieważ pasek przebiega w pobliżu uszczelki. Moskitiery do okien na rzepy wytrzymują około dwóch lat, po czym można je łatwo wymienić bez wielkich nakładów finansowych dla budżetu.

Moskitiera okienna ramkowa i jej cechy

Moskitiera ramkowa na okna to produkt wykonany z wysokiej jakości włókna szklanego, który mocowany jest od zewnątrz do ramy za pomocą niezawodnych zaczepów. Prosty i praktyczny sposób mocowania ramy na całym obwodzie nie zaburza estetyki produktu i okna, a także skutecznie zabezpiecza dom przed wnikaniem różnych insektów. Materiałem ochronnym jest drobnoziarnista powierzchnia, przez którą nie przebiją się nawet najmniejsze owady. Moskitiery na okna tego typu posiadają aluminiową podstawę, która zapewnia systemowi ochronnemu wytrzymałość i elegancję. Moskitiery ramkowe są kompatybilne ze wszystkimi konstrukcjami okien PCV, drewnianymi i aluminiowymi i pasują do niemal każdego wymiary okna.

Moskitiera okienna ramkowa to niedroga i niezawodna metoda ochrony, która nie ogranicza widoczności otworu okiennego i jest jego ważnym elementem. Do zainstalowania systemu nie są wymagane żadne narzędzia ani specjalne umiejętności. Taką siatkę można szybko zdjąć, oczyścić z nagromadzonego brudu i zamontować ponownie. Proste przemycie wodą przy użyciu wilgotnej szmatki przywróci produktowi dawny wygląd. Produkowany jest w wersji okiennej i ogrodowej. Wszystkie części konstrukcji ramy są odporne na wpływy atmosferyczne, co jest gwarancją wieloletniej eksploatacji.

OSTRZEŻENIE! Pomimo tego, że nowoczesne moskitiery do okien wyróżniają się dużą wytrzymałością i tworzą niezawodną barierę, która utrzyma nawet zwierzaka, nie są one przystosowane do wagi dzieci! Dlatego, jeśli masz małe dzieci, lepiej nie zostawiać ich bez opieki w pokoju z otwartymi oknami i moskitierami.

Jak zmierzyć moskitierę okienną?

Aby nowa moskitiera na okno skutecznie spełniała swoje funkcje, konieczne jest jej wcześniejsze zmierzenie. Musisz znać szerokość, wysokość i grubość profilu okiennego. Do tego będziesz potrzebować metalowej taśmy mierniczej.

Aby wykonać pomiary, zmierz parametry otwartego okna:

 1. Wysokość górnej i dolnej ramy.
 2. Szerokość prawej i lewej ramki.
 3. Grubość pióra i wpustu (rama okienna).
 4. Podaj wymiary w milimetrach, aby uniknąć nieścisłości przy składaniu zamówienia.

Podczas pomiaru okna należy wziąć pod uwagę wszystkie niuanse projektu, rodzaj moskitiery i cechy jej mocowania. Zamontowanie prawidłowo wymierzonej moskitiery na okno PCV nie nastręczy żadnych trudności.

OSTRZEŻENIE! Nie zaokrąglaj liczb uzyskanych podczas wykonywania pomiarów. Podaj dokładne wymiary z dokładnością do milimetra. Minimalny błąd w pomiarach może doprowadzić do zastosowania elementów mocujących w niewłaściwym miejscu, w wyniku czego montaż zabezpieczenia może stać się niemożliwy.

Pomiary możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług fachowca, który zajmuje się produkcją siatek okiennych.

Jakie moskitiery do okien wybrać?

Wybierając moskitiery do okien PCV, na rynku można znaleźć różne propozycje: od uniwersalnej płótna z taśmą samoprzylepną po skomplikowane projekty z ruchomymi mechanizmami. Oczywiście w takiej różnorodności łatwo się pogubić.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest upewnienie się, że moskitiera jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jeśli chcesz dokonać mądrej inwestycji na wiele lat, wybierz moskitierę z włókna szklanego. Materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Drugim ważnym punktem przy wyborze siatki do okna jest obecność mocnej ramy i elementów złącznych. Mocna konstrukcja i szczelne dopasowanie elementów złącznych to gwarancja wieloletniej eksploatacji. Takie sieci nie pękają nawet po ulewnym deszczu czy wietrze. Najlepszym rozwiązaniem, które jest w stanie trwale wytrzymać wszystkie kaprysy pogody, jest aluminiowa podstawa. Jeśli ważny jest dla Ciebie estetyczny wygląd konstrukcji, wybierz produkty malowane farbą proszkową.

Moskitiery okienne to najlepszy sposób na zwalczanie owadów bez użycia środków chemicznych i agresywnych. Co więcej, dzięki temu zakupowi, nie musisz się już martwić o prywatność swojego domu.