icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Drzwi tarasowe — jakie drzwi na taras wybrać?

TOP Technik

|

20.12.2022

collection-item

Na etapie budowy ważne jest nie tylko wybranie wysokiej jakości materiałów, ale także stworzenie jasnego wyobrażenia o przyszłym wnętrzu domu. Należy zwrócić uwagę zarówno na duże, jak i małe przedmioty, ponieważ każdy z nich bezpośrednio wpływa na komfort mieszkania.

Drzwi tarasowe — do tej listy należą również. Ten niezwykle stylowy element prezentowany jest w dwóch wersjach: przesuwne oraz otwierane. Oba rodzaje drzwi tarasowych optycznie powiększają przestrzeń i zapewniają dodatkowe oświetlenie. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Spróbujmy dowiedzieć się, czym one są i jakie drzwi na taras najlepiej pasują do domu.

Czym są drzwi tarasowe i z czego są wykonane?

Drzwi tarasowe to funkcjonalne konstrukcje, które zapewniają wygodne wyjście z posesji na teren otaczający dom. Może to być taras, przestronny balkon lub dziedziniec. Przeznaczenie drzwi tarasowych jest takie samo jak zwykłych drzwi. Wyróżniają się jednak korzystnie obecnością dużej przezroczystej powierzchni. Szklane drzwi podkreślają stylowe wnętrze i zapewniają lepsze doświetlenie.

Cechy mogą również obejmować:

Materiału. Drzwi tarasowe drewniane, aluminiowe czy z PCV.

Wysoki szczelność drzwi. Drzwi na taras dzielą się na 3 klasy w zależności od parametrów szczelności — C, B i A. Przyporządkowanie do konkretnej klasy odbywa się na podstawie wskaźnika grubości profili.

Wodoszczelność. Współcześni producenci w procesie produkcji drzwi tarasowych stosują specjalne uszczelnienia rąbków oraz specjalne rozwiązania progów drzwi. Dzięki temu zapewniona jest ochrona przed napływem deszczu, skraplaniem i zatrzymywaniem wilgoci.

Niskie współczynniki przenikania ciepła. Współczynnik dla drzwi tarasowych wynosi 0,9 W/(m²·K). Oznacza to, że zapobiegają nadmiernemu odpływowi ciepła z domu.

Wysoki poziom izolacji akustycznej. Drzwi na taras zazwyczaj składają się z kilku szklanych elementów, przez które prawie nie słychać dźwięków z zewnątrz.

Ważne! Najbardziej praktyczne i ekonomiczne są drzwi tarasowe PCV. Materiał ten jest trwały, łatwy w pielęgnacji i wszechstronny w zastosowaniu. Minimalistyczny design sprawia, że ​​są idealnym rozwiązaniem do niemal każdego wnętrza.

 

Drzwi tarasowe PCV

 

Kolejna cecha dotyczy wypełnienia. System PCV polega na obecności dużej liczby komór wypełnionych powietrzem. Zapewniają optymalny mikroklimat latem i zimą, a także chronią przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (wiatr, deszcz). Drzwi tarasowe PCV mogą być dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe.

Najpopularniejsze wymiary drzwi na taras

Wymiary drzwi tarasowych dwuskrzydłowych: 1465 × 2185 mm, 1465 × 2085 mm, 1765 × 2085 mm, 1465 × 2285 mm, 1765 × 2285 mm, 1765 × 2185 mm. Wymiary drzwi tarasowych jednoskrzydłowych: 865 × 2295 mm, 865 × 2195 mm, 865 × 2095 мм. Aby wybrać optymalne rozwiązanie dla domu, należy wziąć pod uwagę parametry ściany i cechy pomieszczenia.

Typy drzwi tarasowych

Wybierając drzwi na taras, należy wcześniej zdecydować o ich rodzaju. W sprzedaży można znaleźć drzwi 2 głównych kategorii: PSK (uchylno-przesuwne) i HST (podnoszono-przesuwne).

Drzwi tarasowe PSK

Drzwi z określonej kategorii są mechanizmem znanym wielu kupującym. Stanowią połączenie okien PCV uchylnego i drzwi przesuwnych. Podstawą konstrukcji jest profil tworzący ramę, szkło (może być kilka tafli), a także akcesoria w postaci szyn i prowadnic. Skrzydło drzwi otwiera się w zwykły sposób lub w sposób przesuwny. Przesuwanie płótna zapewniają prowadnice.

Drzwi uchylno-przesuwne PSK ma następujące zalety:

 • przystępna cena;
 • łatwość obsługi;
 • prostota konstrukcji;
 • różne design.

Szerokość modeli uchylno-przesuwne może dochodzić do 3 metrów lub więcej, co daje szerokie możliwości aranżacji mieszkania. Nadają się do instalacji w domkach letniskowych, domach wiejskich, mieszkaniach, hotelach, apartamentach typu studio i innych typach pomieszczeń.

 

Drzwi tarasowe PSK

 

W każdym przypadku drzwi tarasowe PSK zapewniają przejście do 2,8-2,9 m. Wzornictwo modeli jest niezwykle różnorodne. Możesz wybrać rozwiązania do wnętrz minimalistycznych, hi-tech, nowoczesnych, loftowych i innych. Jedynym niuansem jest ograniczone wykorzystanie przestrzeni przed skrzydłami. Ponieważ mechanizm zapewnia ich otwarcie na pewną odległość, niemożliwe jest umieszczenie przed nimi przedmiotów lub dekoracji.

Polecamy! Jeśli budżet na zakup jest ograniczony, warto pomyśleć o mechanizmach uchylno-przesuwne. To wysokiej jakości drzwi tarasowe, których cena jest przystępna dla każdego.

Drzwi tarasowe HST

Modele tej kategorii będą doskonałym rozwiązaniem do przestronnych domów z dużymi otworami drzwiowymi. Wynika to ze struktury mechanizmu HST. Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne składają się z tafli szkła, progu podłogowego, szyn oraz mechanizmu podnoszącego. Ten ostatni obejmuje kompaktowe rolki (kółka) i przekładnię umieszczoną w klamce drzwi.

 

Drzwi tarasowe HST

Otwieranie drzwi podnoszono-przesuwnych odbywa się w kilku krokach. Najpierw musisz obrócić uchwyt, lekko podnieść ruchomą część, a następnie przesunąć ją w żądanym kierunku. Jedną z zalet podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych jest możliwość wykorzystania przestrzeni bezpośrednio przy skrzydłach. Dzięki temu są wygodniejsze niż PSK. Inne zalety to:

 • możliwość zastosowania szklanego płótna o dużych rozmiarach;
 • maksymalne oświetlenie;
 • nowoczesny design;
 • wysoki stopień szczelności.

Warto zastanowić się również nad sposobem otwierania przesuwane drzwi tarasowe. Może być elektryczny lub ręczny. W pierwszym przypadku skrzydła zaczynają się poruszać automatycznie, w drugim przypadku ruch wymaga wysiłku.

Schemat A otwierania drzwi tarasowych (2 części)

Schemat B otwierania drzwi tarasowych (4 części)

Schemat C otwierania drzwi tarasowych (4 części)

 

Ważne! Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne (HST) standardowo wyposażone są w masywne skrzydła drzwiowe. Ich szerokość może dochodzić do 10 m. Jeżeli są to drzwi tarasowe PCV to maksymalna szerokość to 6,5 m.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Drzwi tarasowe mogą stać się harmonijną i funkcjonalną kontynuacją wnętrza pomieszczenia. Konieczne jest jedynie wybranie odpowiedniego modelu zgodnie z kilkoma ważnymi kryteriami. Wśród nich można wyróżnić:

 1. Typ drzwi. Do dyspozycji nabywców są modele jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe, a także drzwi z mechanizmem podnoszono-przesuwnym (HST) i uchylno-przesuwnym (PSK). Wybierając między nimi, należy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń, cechy otwierania drzwi oraz wygodę użytkowania.
 2. Materiał. W sprzedaży są drzwi tarasowe PCV, a także modele z podstawą aluminiową i drewnianą. Pierwsza opcja jest najbardziej popularna, ponieważ jest praktyczna i niedroga.
 3. Wymiary. Opcje jednoskrzydłowe o szerokości około 865 i długości od 2095 do 2295 mm nadają się do kompaktowych pomieszczeń. W przestronnych pomieszczeniach można zamontować warianty dwuskrzydłowe o szerokości 1465/1765 mm i długości od 2085 do 2285 mm.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe PCV, modele aluminiowe i drewniane mogą być wyposażone w mechanizm cichego otwierania, listwy wentylacyjne, elementy zabezpieczające przed włamaniem oraz różne mechanizmy blokujące.

Drzwi tarasowe — wady i zalety

Drzwi tarasowe to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią panoramiczny widok na okolicę w pobliżu domu. Poprzez przeszkloną taflę, w którą wyposażone są modele, mieszkańcy będą mogli na co dzień obserwować piękno przyrody i czerpać przyjemność estetyczną. To jednak nie jedyna zaleta konstrukcji. Istnieje jeszcze kilka powodów, dla których warto kupić drzwi na taras:

 1. Maksymalna szerokość przejścia. W przeciwieństwie do zwykłych, drzwi tarasowych zapewniają niezwykle duże przejście. Jej szerokość może przekraczać 8 m w przypadku modeli aluminiowych i ponad 6 m w przypadku drzwi tarasowych PCV.
 2. Efekty wizualne. Drzwi tarasowe zapewnią dostateczne doświetlenie pomieszczeń z małymi oknami, a także optycznie powiększą kompaktowe pomieszczenia.
 3. Możliwość realizacji autorskich projektów projektowych. Jest to możliwe dzięki szerokiemu wyborowi formatów płócien szklanych. W większości przypadków odnoszą się one do odmian aluminiowych.
 4. Łatwość użycia. Drzwi tarasowe wykonane z PCV i innych materiałów wyposażone są w wygodne mechanizmy, które poruszają się płynnie i nie stwarzają problemów w eksploatacji.

Jeśli chodzi o wady, w tym przypadku można zauważyć dość wysoką cenę niektórych modeli.

Ile kosztują drzwi tarasowe?

Nabywców najczęściej interesują drzwi tarasowe, których cena nie przekracza przyznanego budżetu. Bardzo łatwo jest znaleźć takie rozwiązania, ponieważ przedział cenowy jest wystarczająco szeroki. Koszt zależy głównie od kilku czynników:

 • materiały;
 • producent;
 • parametry;
 • rodzaj drzwi;
 • mechanizm;
 • obecność dodatkowych funkcji.

Średnia cena drzwi tarasowych waha się od 8 do 15 tys. złotych. Mogą być droższe opcje. Jeśli interesuje Cię dokładna cena konkretnego modelu, powinieneś skorzystać z konfiguratora dostępnego na naszej stronie.

Recenzje klientów i pytania

0.0

0 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania