icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Okna dwu czy trzyszybowe?

TOP Technik

|

04.04.2023

collection-item

Szyby zespolone są ważnym elementem funkcjonalnym nowoczesnych systemów okiennych. Zapewniają one efektywność energetyczną, izolację akustyczną oraz komfort. Wybór między podwójnymi a potrójnymi szybami zespolonymi może znacząco wpłynąć na komfort w Twoim domu lub mieszkaniu. W tym artykule omówimy główne różnice okna dwu czy trzyszybowe, ich zalety i wady, a także udzielimy rekomendacji dotyczących wyboru najlepszej opcji.

Okna dwuszybowe i ich cechy

Okna dwuszybowe składają się z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń powietrzna lub gazowa, która zapewnia izolację termiczną. Takie okna z podwójnymi szybami są szeroko stosowane w nowoczesnych budynkach - domach mieszkalnych, mieszkaniach i budynkach przemysłowych. Oto niektóre z zalet i wad okien z podwójnymi szybami:

Zalety okien dwuszybowych

  • Wydajność energetyczna. Okna z podwójnymi szybami zapewniają dobrą izolację termiczną dla większości stref klimatycznych, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji.
  • Izolacja akustyczna. Chociaż podwójne szyby nie są tak wydajne jak potrójne, nadal zapewniają akceptowalny poziom izolacji akustycznej.
  • Koszt. Podwójne szyby są tańsze niż potrójne, co czyni je bardziej przystępnymi dla dużej liczby konsumentów.

Okna dwuszybowe

Wady okien dwuszybowych

 • Niższa izolacja termiczna. W porównaniu do okien z potrójnymi szybami, okna z podwójnymi szybami mają mniejszą izolację termiczną, co może prowadzić do utraty ciepła w chłodniejszych miesiącach.
 • Gorsza izolacja akustyczna. Chociaż podwójne szyby zapewniają zadowalający poziom izolacji akustycznej dla większości budynków, mogą być niewystarczające w przypadku szczególnie głośnych lokalizacji lub budynków o wysokich wymaganiach w zakresie izolacji akustycznej.
 • Wyższe koszty ogrzewania. Chociaż podwójne szyby mogą być tańsze niż potrójne, w dłuższej perspektywie, ze względu na niższą efektywność energetyczną, całkowite koszty ogrzewania będą większe niż różnica w kosztach między podwójnymi a potrójnymi szybami.

Okna trzyszybowe i ich cechy

Okna trzyszybowe posiadają trzy warstwy szkła oddzielone przestrzenią powietrzną lub gazową. Stają się one coraz bardziej popularne ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne i energooszczędność.

Zalety okien trzyszybowych

 • Doskonała izolacja termiczna. Okna z potrójnymi szybami mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż okna z podwójnymi szybami, co pomaga zatrzymać ciepło w pomieszczeniu i obniżyć koszty ogrzewania.
 • Skuteczna izolacja akustyczna. Dzięki dodatkowej warstwie szkła i komorze powietrznej lub gazowej, szyby potrójne zapewniają lepszą izolację akustyczną niż szyby podwójne.
 • Lepsza efektywność energetyczna. Okna z potrójnymi szybami ograniczają straty ciepła i poprawiają ogólną efektywność energetyczną budynku, co pomaga obniżyć koszty ogrzewania.

Okna trzyszybowe

Wady okien trzyszybowych

Mimo wszystkich swoich zalet, te okna z podwójnymi szybami mają pewne wady. Główną z nich jest znaczna waga szyby zespolonej. W porównaniu z rozwiązaniem podwójnym, wersja potrójna waży o 1/3 więcej (ze względu na fakt, że zamiast dwóch szyb zastosowano trzy).

Cechę tę należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przy planowaniu przeszklenia balkonów i domów drewnianych. Istnieją pewne normy dotyczące dopuszczalnego obciążenia budynku ciężarem, dlatego wybierając szybę zespoloną, należy wziąć to pod uwagę.

Różnica okien dwu i trzyszybowych

Okien dwu i trzyszybowych mają różne cechy, które wyróżniają je pod względem efektywności energetycznej, izolacji akustycznej, wagi i kosztów. Wybór pomiędzy nimi zależy od wielu czynników, takich jak warunki klimatyczne, cechy architektoniczne budynku, wymagania dotyczące izolacji akustycznej oraz budżet.

Główne różnice między szybami podwójnymi i potrójnymi

Właściwości Okna dwuszybowe Okna trzyszybowe
Liczba warstw szkła 2 3
Termoizolacja Niżej Wyższy
Izolacja akustyczna Niżej Wyższy
Koszt Niżej Wyższy
Waga Łatwy Cięższe
Montaż Prostsza Bardziej złożone
Efektywność energetyczna Niżej Wyższy

Tabela zawiera porównawczy przegląd kluczowych cech szyb podwójnych i potrójnych, co może pomóc w podjęciu właściwej decyzji o tym, która opcja jest najlepsza dla Twojego domu. Należy pamiętać, że rzeczywista wydajność może się różnić w zależności od zastosowanego szkła i wypełnienia wewnętrznych komór szyby zespolonej.

Jakie okna wybrać dwu czy trzyszybowe

Wybór pomiędzy szybą podwójną a potrójną zależy od wielu czynników. Zalecamy zwrócić uwagę na następujące:

 1. Warunki klimatyczne. Zastanawiając się nad wyborem okna z podwójnymi szybami, należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w danym regionie. Dla stref zimnych i umiarkowanych korzystniejsze mogą być szyby potrójne, natomiast dla stref ciepłych całkiem skuteczne mogą być szyby podwójne.
 2. Cechy architektoniczne. Rozważ cechy architektoniczne swojego budynku zgodnie z przepisami i ewentualnymi wytycznymi/wymaganiami budowlanymi dotyczącymi obciążeń i wyglądu konstrukcji.
 3. Wymagania dotyczące izolacji akustycznej. Jeśli Twój budynek znajduje się w hałaśliwym miejscu lub ma specjalne wymagania dotyczące izolacji akustycznej, lepszym wyborem może być szyba potrójna.
 4. Oblicz efektywność energetyczną. Aby dokonać świadomego wyboru pomiędzy szybami podwójnymi i potrójnymi, porównaj ich efektywność energetyczną i oceń, która opcja zapewni Ci większe oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji w dłuższej perspektywie.

Wybór pomiędzy szybami podwójnymi i potrójnymi może być trudnym zadaniem. Zalecamy skontaktowanie się z profesjonalnym konsultantem w celu uzyskania indywidualnej porady i wybrania najlepszej opcji spełniającej Twoje potrzeby i wymagania. Pomoże to zapewnić, że Twoje okna będą tak wydajne, jak to tylko możliwe i będą służyć tak długo, jak to tylko możliwe. Nasi eksperci są zawsze gotowi do pomocy - +48459569750.

Recenzje klientów i pytania

0.0

0 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania