icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Montaż drzwi — jak zamontować drzwi zewnętrzne i wewnętrznych?

TOP Technik

|

22.12.2022

collection-item

Żywotność drzwi zależy nie tylko od ich jakości, ale także bezpośrednio zależy od prawidłowego montażu. Jeśli podczas montażu drzwi popełniono błędy, obniży to jakość montażu i skróci żywotność produktu. Ważnym czynnikiem są straty ciepła, które są możliwe w przypadku złej jakości montażu drzwi.

Aby uchronić się przed błędami podczas instalacji, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Doprowadzi to do dodatkowych kosztów, ale gwarantuje jakość instalacji.

Spis treści:

 1. Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku
 2. I krok — Etap przygotowania
 3. II krok — Etap montażu drzwi
 4. III krok — Ostatni etap
 5. Montaż drzwi wewnętrznych
 6. Ciepły montaż drzwi — na czym polega i czy warto
 7. Ile kosztuje montaż drzwi?

Wszystko to dotyczy każdego rodzaju drzwi: zewnętrzne i wewnętrznych. Jednak podczas instalowania tego lub innego rodzaju podobnych produktów istnieją zasady i niuanse. Ogromne znaczenie ma zarówno sam proces montażu, jak i prace przygotowawcze do jej realizacji. Przedstawimy Ci wszystkie zasady i wskazówki w tym artykule tak szczegółowo, jak to możliwe.

Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Drzwi zewnętrznych PCV są bardzo popularne na współczesnym rynku. Montuje się je nie tylko w biurach czy na balkonach, ale są również szeroko stosowane jako drzwi wejściowe. Ten projekt wygląda dość stylowo i ma wiele zalet. Aby zrobić montaż drzwi zewnętrzne, należy przygotować określone narzędzia:

 • młotek;
 • poziomica bąbelkowa lub laserowa;
 • wkrętaki;
 • śrubokręt;
 • kołki kotwiące;
 • śruby;
 • pianka montażowa;
 • szpachlówka;
 • miarka;
 • ołówek;
 • rękawice;
 • przekładki, za pomocą których można naprawić pudełko.

I krok — Etap przygotowania

Montaż drzwi zewnętrznych może na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo trudna, ale jeśli odpowiednio podejdziesz do problemu i wcześniej przygotujesz niezbędne narzędzia, proces ten nie zajmie dużo czasu. Teraz możesz przejść do etapu przygotowania:

 1. Przede wszystkim przygotuj miejsce pracy i zwolnij całe miejsce na płótno. Następnie musisz dobrze oczyścić otwór z kurzu i gipsu. W razie potrzeby użyj podkładu. Montaż drzwi aluminiowych nie wymaga rozbudowy otworu drzwiowego, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Podczas instalowania puszki należy pozostawić między nią a ścianą otwór o szerokości około 15 mm.
 2. Kolejnym etapem montażu drzwi jest zdjęcie skrzydła z zawiasów tak, aby oddzielić skrzynkę od skrzydła. W ten sposób instalacja będzie znacznie wygodniejsza.
 3. Przygotuj elementy złączne — kotwicę lub wsporniki. Przy wyborze pierwszego typu konieczne jest wykonanie otworów na wkręty śruby samogwintujące. Jeśli wybór padnie na wsporniki, musisz włożyć je odwrotną stroną w rowki i wywiercić śruby przez samo pudełko.
 4. Zainstaluj wkręty śruby samogwintujące w zależności od tego, po której stronie zostanie zamocowana podpora. Najpierw musisz zapiąć górną część, a następnie dolną.
 5. Następnie możesz przejść bezpośrednio do montażu drzwi zewnętrznych.

II krok — Etap montażu drzwi

Montaż drzwi zewnętrznych zostanie wykonany perfekcyjnie, jeśli zastosujesz się do rad profesjonalistów.

Ważne! Nie trzeba całkowicie wkręcać wkrętów śruby samogwintujących w pudełko. Lepiej zostawić 2-3 mm na zewnątrz, aby po zamontowaniu płótno mogło na nich spocząć. Kliny, które są instalowane między otworem a produktem, są po prostu spienione i pozostają w środku.

Teraz możesz przystąpić do instalacji skrzynki. Do tego potrzebujesz:

 1. Zainstaluj konstrukcję w otworze i wyrównaj ją tak, aby po obu stronach były równe odległości.
 2. Następnie wyreguluj plastikową ramę lub skrzynkę za pomocą poziomu i przymocuj je klinami. Umieść kliny lub płytki mocujące o wymaganej wysokości na spodzie otworu drzwiowego i umieść na nich skrzynkę.
 3. Podczas montażu drzwi profesjonalni instalatorzy mocują skrzynkę do ściany za pomocą płyt montażowych (jedna krawędź jest mocowana do części montażowej puszki, a druga krawędź płytki jest mocowana do ściany za pomocą kołka w celu szybkiego montażu). Tymczasowe płytki mocujące zwiększają sztywność. Następnie konstrukcja jest ponownie sprawdzana za pomocą poziomicy, a następnie mocowana za pomocą kotew do ściany przez specjalne otwory montażowe w puszce.
 4. Za pomocą poziomnicy jeszcze raz upewnij się, że konstrukcja jest ustawiona prawidłowo. Zamocuj elementy złączne bez dokręcania śrub do końca. Na koniec wkręć jeszcze kilka wkrętów samogwintujących z każdej strony za pomocą śrubokręta.

W ten sposób bardzo łatwo i prosto zamontujesz skrzynkę na miejscu, po czym możesz przystąpić do ostatniego etapu montażu drzwi.

III krok — Ostatni etap

Na ostatnim etapie potrzebujesz:

 1. Włóż kołek, uderz go lekko młotkiem, a następnie lekko dokręć śruby od strony, w której znajdują się zawiasy.
 2. Następnie załóż samo płótno, sprawdź jednolitość szczelin między płótnem a pudełkiem. Należy również upewnić się, że drzwi otwierają się i zamykają płynnie.
 3. Wytnij kliny lub zainstalować je do poziomu z pudełkiem. Profesjonalni instalatorzy używają plastikowych kliny, ponieważ drewno ma zdolność rozszerzania się i kurczenia. Może to spowodować pojawienie się pustych przestrzeni i szczelin, które wpuszczają zimno do pomieszczenia i przyczyniają się do pojawienia się pleśni.
 4. Spienić szczeliny połową objętości szwu na zewnątrz, a następnie drugą połową wewnątrz. Spienianie odbywa się dwuetapowo, aby uniknąć tworzenia się pustek i pęcherzyków powietrza w pianie. Należy pamiętać, że płótno musi pozostać zamknięte, aż do całkowitego wyschnięcia. Kiedy piana całkowicie wyschnie, możesz odciąć jej pozostałości.
 5. Wszystkie połączenia muszą być uszczelnione. W tym celu stosuje się szczeliwo na bazie akrylu, silikonu lub poliuretanu. Odbywa się to w celu niezawodnej ochrony pomieszczeń i konstrukcji przed wilgocią.

Drzwi zewnętrznych wyposażone są w okucia, na życzenie istnieje możliwość zamontowania samozamykacza. Bardzo ważne jest prawidłowe podejście do procesu montażu drzwi zewnętrznych, ponieważ izolacyjność cieplna i akustyczna będzie zależała od poprawności montażu.

Montaż drzwi wewnętrznych

Wybierając drzwi wewnętrzne, wybór zwykle pada na niedrogie i praktyczne modele. Najpopularniejszymi drzwiami wewnętrznymi spełniającymi te cechy są drzwi z profilu REHAU. Drzwi PCV najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach gospodarczych, sanitarnych, łazienkach, w placówkach medycznych lub w pomieszczeniach nieogrzewanych w okresie zimowym. Takie drzwi mają szereg zalet:

 • odporny na wysoką wilgotność i nie odkształca się;
 • są bardzo łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu;
 • długa żywotność;
 • zapewnić niezawodną izolację akustyczną;
 • dobrze chronią pomieszczenia przed wilgocią, wiatrem i kurzem.

Drzwi wewnętrznych PCV są naprawdę bardzo wygodne, ale muszą być prawidłowo zainstalowane. Przede wszystkim przygotuj niezbędne akcesoria, które będą potrzebne podczas pracy z drzwiami z montażem:

 • Ołówek z linijką, centymetrem i kompasem.
 • Śrubokręt lub wiertarka.
 • Uszczelniacz, kołki, pianka montażowa.
 • Gumowy młotek, poziom budynku, śrubokręt, rękawiczki.

Przed przystąpieniem bezpośrednio do montażu należy wykonać pomiary. Od tej wstępnej pracy zależeć będzie ostateczny wynik.

Ważne! Po otrzymaniu zamówienia sprawdź integralność urządzenia i samego opakowania, upewnij się, że wymiary drzwi w pełni odpowiadają wymiarom. Muszą być obecne wszystkie drobne szczegóły — śruby, nakładki itp.

Przed przystąpieniem do montażu drzwi wewnętrznych konieczne jest przygotowanie otworów. Obszar roboczy należy oczyścić z brudu i kurzu, wszystkie wcześniej zainstalowane konstrukcje należy usunąć. Cały teren musi być czysty i suchy, gdyż może to znacząco wpłynąć na efekt końcowy.

Montaż drzwi wewnętrznych odbywa się zgodnie z następującym algorytmem:

 1. Po przygotowaniu otworu wkładana jest rama, którą mocuje się śrubami i stopniowo wyrównuje, należy wypoziomować konstrukcję, aby po bokach była taka sama odległość. Wkrętów nie trzeba dokręcać bardzo mocno, gdyż wtedy nie będzie możliwości regulacji położenia drzwi.
 2. Plastikowe kliny i przekładki są instalowane wzdłuż całej ramy. Drzwi dopasowują się do szerokości otworu u góry i u dołu, zapewniając ciasne dopasowanie na całym obwodzie.
 3. Następnie sprawdzany jest poziom i poziomowana jest podstawa. Jeśli pudełko stoi zgodnie z zasadami, przymocuj je śrubokrętem, ale nie dokręcaj łączników do końca (końcowe mocowanie należy wykonać na ostatnim etapie instalacji). OSTRZEŻENIE! Należy uważać, aby nie zdeformować ramy.
 4. Następnym krokiem jest wywiercenie otworów i zamocowanie ich.

Możesz samodzielnie zainstalować drzwi wewnętrzne. Jeśli nie masz niezbędnych umiejętności lub martwisz się o wynik, powinieneś zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. W tym celu wystarczy zostawić wniosek na stronie, zamówić drzwi z montażem i czekać na specjalistów, którzy szybko i sprawnie zamontują drzwi wewnętrzne w Twoim domu.

Ciepły montaż drzwi — na czym polega i czy warto

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych nazywany jest montażem, który zapewnia brak uciekania ciepła z pomieszczenia oraz przenikanie chłodu z zewnątrz. Technologia ta zapewnia ograniczenie strat ciepła oraz ochronę przed wilgocią. Ciepły montaż drzwi zapewni zachowanie ciepła w pomieszczeniu, a tym samym zaoszczędzi pieniądze na ogrzewaniu.

Ciepły montaż drzwi odbywa się za pomocą taśmy paroprzepuszczalnej i taśmy paroszczelnej. Należy jednak zauważyć, że przy zakupie tanich drzwi plastikowych z minimalnym wyposażeniem (na przykład podstawowym profilem PCV o głębokości 60 mm i szybą jednokomorową) lub innymi modelami budżetowymi, ciepły montaż nie jest wskazany. Technologia ta stosowana jest w celu zwiększenia izolacyjności cieplnej tzw. „ciepłych” konstrukcji.

Lista niezbędnych narzędzi do ciepłego montażu drzwi zewnętrznych:

 • Przekłuwacz.
 • Poziom.
 • Śrubokręt.
 • Ołówek.
 • Miarka.
 • Wkrętaki.
 • Niż.
 • Młotek.
 • Rozpylacz.

Ciepły montaż drzwi balkonowych lub zewnętrznych PCV krok po kroku wygląda następująco:

 • Za pomocą suwmiarki lub taśmy mierniczej zmierz odległość od wewnętrznej strony ościeżnicy, od końca części zewnętrznej do krawędzi części wewnętrznej w trzech punktach (góra profilu, dół i środek) na wszystkich profilach ościeżnicy (odległość musi być taka sama z błędem ±0,5 mm).
 • Zamontować uchwyty na skrzydle drzwi. Taśmę maskującą należy nakleić na przednią i wewnętrzną stronę ościeżnicy w miejscach, w których malowane powierzchnie produktu mogą stykać się z pianką montażową lub zaprawą cementowo-piaskową. Zabezpiecz otwory w ramie wewnętrznej na śruby kotwiące i kołki rozporowe za pomocą taśmy maskującej.
 • Przyklej wstępnie sprasowaną taśmę uszczelniającą na listwy od strony wewnętrznej wzdłuż obwodu ościeżnicy zewnętrznej, odchodząc od krawędzi o 2-3 mm. Uwaga: powierzchnia, do której przyklejana taśma musi być czysta i sucha.
 • Wypełnij wewnętrzną i zewnętrzną ramę puszki pianką montażową, omijając miejsca z otworami na śruby kotwiące i kołki rozporowe. OSTRZEŻENIE! Profile skrzynkowe muszą być całkowicie wypełnione pianką montażową. Niedopuszczalne jest powstawanie piany na przednich powierzchniach produktu.
 • Przyklej taśmę paroizolacyjną do zagięcia pudełka wewnętrznego po obwodzie: przyklej profil zamka i zawiasu dokładnie po ich długości, profil górny z marginesem 100-150 mm z każdej strony.
 • Podłogę otworu montażowego na szerokość ościeżnicy przykryć membraną hydroizolacyjną EPDM. Włóż skrzynkę w profil drzwiowy.
 • Nie zmieniając położenia puszki, wywiercić otwory w ścianie od strony profilu zawiasu przez otwory montażowe.
 • Wypełnij wewnętrzną i zewnętrzną ramę puszki pianką montażową, omijając miejsca z otworami na śruby kotwiące i kołki rozporowe. OSTRZEŻENIE! Profile skrzynki (profile nośne, górna część skrzynki oraz próg) muszą być całkowicie wypełnione pianką montażową. Obszary niewypełnione pianką montażową nie powinny pozostać. Niedopuszczalne jest powstawanie piany na przednich powierzchniach produktu.
 • Przyklej taśmę paroizolacyjną do zagięcia pudełka wewnętrznego po obwodzie: przyklej profil zamka i zawiasu dokładnie wzdłuż ich długości, profil górny z marginesem 100-150 mm z każdej strony. Szerokość taśmy dobiera się następująco: do szerokości szczeliny montażowej należy dodać 45 mm (zaokrąglając w górę).
 • W razie potrzeby zainstaluj płyty montażowe.
 • Włóż pudełko do otworu drzwiowego.

Ważne! Otwór drzwiowy po zamontowaniu nie powinien mieć dziur, łuszczenia i innych wad prowadzących do powstania przedmuchów.

Ile kosztuje montaż drzwi?

Aby poznać ostateczny koszt montażu drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych, konieczne jest wykonanie pewnych obliczeń. Cena montażu drzwi zależy od kilku czynników, w tym od złożoności wykonywanych prac, rodzaju produktu i innych niuansów. Cennik montażu drzwi 2023 zależy także od regionu, w którym przeprowadzamy prace. Dlatego, aby ustalić dokładny koszt, można przejść do konfiguratora drzwi na stronie internetowej lub skonsultować się ze specjalistami, którzy podają najdokładniejszy koszt.

Możesz mieć pewność, że montaż drzwi, których cenę możesz sprawdzić na stronie, zostanie przeprowadzony na wysokim profesjonalnym poziomie przy użyciu wysokiej jakości materiałów.