icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Mycie okien - czym i jak myć okna szybko bez smug?

TOP Technik

|

06.02.2023

collection-item

Jeśli okna w pokoju są brudne, wrażenie takiego domu jest negatywne. A mieszkanie w mieszkaniu, w którym przez brudną szybę przechodzi mniej światła, nie należy do przyjemnych. Dlatego dobre gospodynie zawsze starają się regularnie przeprowadzać proces mycie okien i dbać o to, aby nie tylko okna, ale także ramy i wszystkie elementy okien były zawsze czyste.

Aby okna były czyste, doświadczeni czyściciele stosują skuteczne metody, wiedzą, kiedy i jak myć okna bez smug. Proponujemy nauczyć się, jak wykonać złożone zadanie bez dodatkowego wysiłku i bardzo sprawnie. Kilka przydatnych wskazówek i zaleceń pozwoli Ci cieszyć się idealną czystością każdego okna w Twoim domu lub mieszkaniu.

Spis treści:

 1. Kiedy najlepiej myć okna?
 2. Jak myć okna bez smug?
 3. Domowe sposoby na mycie okien
 4. Gliceryna do mycia okien
 5. Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki
 6. Mycie okien octem
 7. Jak wypolerować szybę w oknie
 8. Czym myć ramy okien plastikowych

Kiedy najlepiej myć okna?

Zazwyczaj okna myje się co najmniej dwa razy w roku - późną jesienią i wiosną. Ważny jest również wybór odpowiedniej pory dnia. Okna należy myć rano, kiedy słońce nie jest zbyt gorące. Przecież wtedy kropelki wody nie wyschną na słońcu, co oznacza, że nie będą tworzyć dodatkowych smug. Aby skutecznie myć okna, unikaj mrozu. Słoneczny i niezbyt mroźny dzień bez opadów to najlepszy czas na mycie okien. Dlatego doświadczone gospodynie domowe z wyprzedzeniem sprawdzają prognozę pogody. Nie zaczynaj myć okna zbyt wcześnie. Nie odkładaj pracy do zachodu słońca. Najdogodniejszym czasem jest dziesiąta lub jedenasta po południu.

Zwróć uwagę! Ważna jest lokalizacja okien. Od strony północnej okna są zacienione prawie przez cały dzień. Południowe okna otrzymują światło słoneczne tylko do pory obiadowej. Okna od strony wschodniej są zacienione do godziny 11-12, a od strony zachodniej do około godziny 15:00.

Jak myć okna bez smug?

Mycie okien bez smug to dość prosty proces. Musisz tylko przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, odpowiednio zorganizować proces pracy i upewnić się, że używasz tylko skutecznych płynie. Na początku pracy należy zakupić ściereczki z mikrofibry, wysokiej jakości płyny do mycia okien oraz ręczniki papierowe. Radzimy mieć pod ręką skrobaczki do szyb i mop do mycia okien, które znacznie przyśpieszą ten proces.

Zawsze pamiętaj, aby być ostrożnym! Jeśli mieszkasz na 3, 5, 9 piętrze lub nawet wyżej... Używaj magnetycznych myjka do okien. Według wielu są one uważane za bardzo przydatne. Takie innowacyjne szczotki bardzo dobrze czyszczą szkło. Magnetyczna szczotka do mycia szyb może być szczególnie przydatna także dla osób starszych, ponieważ pomaga bez dodatkowego wysiłku usunąć zabrudzenia z najdalszych zakamarków okna.

Ważne! Przyjrzyj się uważnie kupowanemu domowy środek do mycia okien bez smug. Bo są ważne momenty, które mają znaczący wpływ na wynik.

 • Na przykład zawsze kupuj duże szmaty.
 • Przyjrzyj się dokładnie skrobaczce, która (najlepiej!) powinna być wykonana z miękkiego silikonu.
 • Postępuj zgodnie ze wskazówką: bardzo sztywna guma nie przylega ściśle do szkła, więc woda jest usuwana tylko częściowo.
 • Wielofunkcyjny mop to bardzo przydatna rzecz. Dobrze, jeśli niektóre elementy są zmienne.

Po zebraniu całego inwentarza czas na ustalenie kolejności działań. Najwygodniej jest wyczyścić ramy od początku, a następnie usunąć brud z okien. Podczas mycia okien zacznij od góry i pracuj w dół. A potem wypolerować okno z jednej strony na drugą.

Co do produktów z kategorii płyny do mycia szyb, to mogą być one różne. Sklepy oferują znaczną ilość produktów, które pomagają myć okna przed dodatkowymi komplikacjami. W5, Clin, CIF - każdy z tych produktów spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli jesteś bardziej skłonny do mycie okien bez smug domowe sposoby, w takim przypadku użyj roztworów soku z cytryny i wody, wody i gliceryny i innych.

Domowe sposoby na mycie okien

Specjaliści są przekonani, że każdy domowy sposoby na mycie okien ma inne działanie. Wszyscy jednak podkreślają trzy główne zalety: opłacalność, efektywność i bezpieczeństwo. Radzimy wybrać domowe środki na bazie wody, które zostały przetestowane przez czas.

 • Na przykład woda z sodą dobrze usuwa uporczywy brud. Takie narzędzie nadaje się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń po naprawie.
 • Rozcieńczona w wodzie gliceryna pozwala szybko i skutecznie umyć okna. Ponadto kompozycja ta przez długi czas dobrze chroni powierzchnię szkła przed kurzem.
 • Bardzo skuteczny jest również ocet. Jeśli dodasz go do wody, z łatwością umyjesz szkło bez pozostawiania smug.

Trzeba tylko zrozumieć, że w pewnym przypadku sensowne jest użycie jednego lub drugiego narzędzia. Ale który konkretnie? Wpływ na to ma już stopień zanieczyszczenia okien i pożądany rezultat.

Gliceryna do mycia okien

Mycie okien gliceryną jest opłacalne i skuteczne. Gliceryna jest uważana za bezpieczną. I można go kupić w aptece za kilka złotych. Wszystko to skłania gospodynie domowe do wybrania roztworu wody z gliceryna do mycia okien. Ta sposób daje maksymalny efekt. Warto zaznaczyć, że po umyciu okien gliceryną na szybie nie pozostają żadne plamy. Twoje okna będą również chronione przed kurzem i deszczem, ponieważ to właśnie gliceryna tworzy specjalną barierę ochronną.

Rozcieńczyć 10 kropli gliceryny w 2,5 - 3 litrach ciepłej wody. Dla uzyskania lepszego efektu warto dobrze wymieszać konsystencję. Duża ilość gliceryny nie pozwoli dobrze wypolerować szkła, należy o tym pamiętać.

Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki

Jeśli gliceryna nie jest pod ręką, użyj nabłyszczacza do zmywarki. Dzięki niemu z łatwością wyczyścisz szyby z zabrudzeń, nie pozostawiając na nich smug ani linii. Sekretem wysokiej skuteczności narzędzia jest obecność substancji aktywnych w jego składzie. Ponadto płyn nabłyszczający często zawiera specjalne składniki chroniące szkło.

Jak stworzyć skoncentrowany roztwór? Weź ciepłą wodę (2-3 litry) i rozpuść w niej 1 szklankę nabłyszczacza do zmywarki. Umyj okna od góry do dołu. Nie zapomnij założyć gumowych rękawiczek.

Mycie okien octem

Ta sposób jest znana wielu od czasów starożytnych. Ocet w połączeniu z wodą ułatwia usuwanie zabrudzeń. Ponadto szkło nabiera naturalnego połysku bez polerowania. Mycie okien octem i woda pozwoli uniknąć smug. Proporcje octu i wody do mycia okien -1:5. Możesz użyć zarówno octu jabłkowego, jak i octu alkoholowego.

Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na zapach octu, dodaj do roztworu 1-2 krople olejku, na przykład z drzewa herbacianego, melisy, jaśminu.

Jak wypolerować szybę w oknie

Proces polerowania to odpowiedzialny etap. Rzecz w tym, że dobrze umyte szkło bez polerowania nie wygląda tak błyszcząco. Ponadto wypolerowane okno nie brudzi się tak szybko. Dlatego zalecamy polerowanie szybę po każdym mycie okien. Użyj do tego ręczników papierowych lub ściereczek z mikrofibry. Ważne jest, aby materiał bardzo dobrze wchłaniał wilgoć.

Polerowanie przeprowadza się bezpośrednio po umyciu okien. Gospodynie zaczynają „pocierać” szybę od góry i schodzą w dół. Następnie odwracamy kierunek ruchu - polerujemy szkło od prawej krawędzi do lewej.

Czym myć ramy okien plastikowych

Zalecamy stosowanie wody z mydłem i specjalnych środków do mycia ram plastikowych. Są bezpieczne, dobrze czyszczą ramy i nie wpływają negatywnie na ich dalsze funkcjonowanie.

Do skutecznego czyszczenia ram plastikowych można użyć nieskoncentrowanego płynu do mycia naczyń i miękkiej szmatki. W żadnym wypadku nie należy używać ostrych przedmiotów ani pędzli, aby przyspieszyć proces.

Należy pamiętać, że soda w ogóle nie zadziała. Drobne elementy nie rozpuszczają się w wodzie i to one pozostawiają po sobie rysy.

Podczas mycia ram pamiętaj o wyczyszczeniu zawiasów i innych akcesoriów suchą ściereczką. Nie zapomnij o wyczyszczeniu kanału odpływowego, przetrzyj okucie okienne ściereczką najlepiej z mikrofibry. Uszczelka okienna wymaga dodatkowej uwagi. Należy ją czyścić wilgotną szmatką.