icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Wymiary drzwi - standardowe i nietypowe rozwiązania

TOP Technik

|

31.07.2023

collection-item

Wymiary drzwi odgrywają kluczową rolę w komforcie i estetyce każdej przestrzeni. Czy pamiętasz czasy, kiedy stałeś przed wąskimi lub zbyt szerokimi drzwiami? Wybór niewłaściwych wymiarów może prowadzić do dyskomfortu, utraty przestrzeni i zmniejszenia funkcjonalności pomieszczenia. Sekret wygodnego życia tkwi w odpowiednim rozmiarze. W tym artykule przyjrzymy się standardowym i niestandardowym rozwiązaniom w zakresie doboru drzwi, które sprawią, że wnętrze będzie nie tylko piękne z wyglądu, ale również maksymalnie komfortowe w użytkowaniu.

Standardowe i niestandardowe rozmiary drzwi

Drzwi są ważnym elementem każdego pomieszczenia, służąc nie tylko jako element ochronny i oddzielający, ale także jako podkreślenie stylu wnętrza. Wybór optymalnego rozmiaru drzwi to zadanie wymagające dbałości o szczegóły. Obecnie na rynku dostępne są zarówno standardowe, jak i niestandardowe rozmiary drzwi, ale które z nich są najpopularniejsze?

Drzwi 90 wymiary to złoty standard dla większości pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych. Taka szerokość zapewnia wygodny dostęp dla ludzi i wystarczającą ilość miejsca na przesuwanie mebli. Jednakże, inne standardowe rozmiary mogą być stosowane w zależności od konkretnych potrzeb i układu. Na przykład drzwi o szerokości 60 cm, 70 cm i 80 cm są często wybierane do mniejszych pomieszczeń, takich jak łazienki lub pomieszczenia gospodarcze.

Wymiary drzwi

Główną zaletą standardowych rozmiarów jest to, że takie drzwi są łatwe do znalezienia na rynku i często kosztują mniej.

Czasami jednak standardowe wymiary nie są odpowiednie ze względu na cechy konstrukcyjne lub specyficzne potrzeby użytkownika. W takich przypadkach można zwrócić się do producentów, którzy oferują niestandardowe rozmiary lub wykonują drzwi na zamówienie. Takie drzwi mogą być wykonane tak, aby spełniały wszystkie wymagania i życzenia, ale mogą być droższe i wymagać dodatkowego czasu produkcji.

Wybór niestandardowych rozmiarów, takich jak 100 cm lub 110 cm, jest zwykle uzasadniony pewnymi rozwiązaniami architektonicznymi lub projektowymi. Takie drzwi mogą stać się prawdziwym akcentem wnętrza, ale wymagają specjalnego podejścia do montażu.

Planując montaż drzwi, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wymiary, ale także wymiary ościeżnicy, a także dodatkową przestrzeń, która może być wymagana na zawiasy, progi i inne elementy. Wybierając między standardowymi i niestandardowymi rozmiarami, ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę między praktycznością, komfortem i estetyką. I oczywiście drzwi powinny być zamontowane przez profesjonalnego rzemieślnika.

Wymiary drzwi wejściowych. Czy istnieje jakiś standard?

Drzwi wejściowe odgrywają ważną rolę w ochronie pomieszczenia przed środowiskiem zewnętrznym. Rozważenie ich wymiarów jest ważnym krokiem w planowaniu nowego budynku lub remontu.

Wymiary drzwi do mieszkań

Mieszkańcy mieszkań często napotykają ograniczenia dotyczące zmiany rozmiaru drzwi wejściowych. W większości przypadków wynika to z norm budowlanych, bezpieczeństwa i ergonomii. Standardowe wymiary drzwi wejściowych w mieszkaniach to 90 cm na 200 cm. Wymiary te zapewniają wygodne poruszanie się i uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych.

Rozmiary drzwi dla domów prywatnych

Jeśli chodzi o domy prywatne, wybór drzwi otwiera przed właścicielami znacznie więcej możliwości niż w przypadku standardowych mieszkań. Ogromna gama rozmiarów i wzorów pozwala uwzględnić specyficzne potrzeby mieszkańców i cechy architektoniczne budynku.

1. Drzwi jednoskrzydłowe. Jest to najpopularniejszy rodzaj drzwi wejściowych do pomieszczeń.

 • Standardowe wymiary drzwi. Najczęściej są to drzwi o szerokości 80-90 cm i wysokości 200-210 cm.
 • Niestandardowe wymiary. Drzwi o szerokości do 100 cm i wysokości do 250 cm mogą być stosowane w domach premium lub specjalnych rozwiązaniach architektonicznych.

2. Drzwi dwuskrzydłowe. Są używane, gdy wymagane jest większe przejście, zwłaszcza w domach prywatnych.

 • Standardowe wymiary. Zazwyczaj takie drzwi mają szerokość od 120 do 140 cm i taką samą standardową wysokość 200-210 cm.
 • Niestandardowe rozmiary. W ogromnych rezydencjach można zamontować drzwi o szerokości do 200 cm i wysokości do 250 cm.

Tabela wymiarów drzwi wejściowe wymiary

Rodzaj pokoju Typ drzwi Szerokość (cm) Wysokość (cm)
Mieszkanie Standardowe 90 200
Dom prywatny Jednoskrzydłowe 80-110 200-210
Dom prywatny Dwuskrzydłowe 125-200 200-210

Jak widać z tabeli, standardowe wymiary drzwi 90 cm na 200 cm dla mieszkań. W przypadku domów prywatnych standardem są drzwi jednoskrzydłowe o szerokości 80 cm i wysokości 200 cm. Jednak ze względu na indywidualność rozwiązań architektonicznych domów prywatnych możliwe są odstępstwa od standardów wskazanych w tabeli.

drzwi wewnętrznych

Podstawowe wymiary drzwi wewnętrznych i ościeżnic

Określenie właściwego rozmiaru drzwi wewnętrznych jest integralną częścią procesu tworzenia wnętrza każdej przestrzeni mieszkalnej. Odpowiednio dobrane drzwi zapewniają nie tylko komfort i ergonomię, ale także stają się istotnym elementem wystroju.

1. Szerokość drzwi wewnętrznych

 • Minimalna szerokość. Drzwi do łazienki, pralni lub kuchni mają zazwyczaj 80 cm szerokości. Taki rozmiar pozwala na wygodne przejście przez drzwi, nawet w przypadku przenoszenia przedmiotów.
 • Standardowa szerokość. Drzwi przeznaczone do sypialni, salonów i innych pomieszczeń mają zazwyczaj 90 cm szerokości.
 • Niestandardowe wymiary. Niektóre rozwiązania projektowe mogą zakładać zastosowanie drzwi o szerokości 60, 70, a nawet 100 cm. Takie drzwi mogą stać się akcentem wnętrza lub spełniać specjalne potrzeby mieszkańców.

2. Wysokość drzwi wewnętrznych

Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 200 - 203 cm. Wysokość 210 cm jest również dość powszechna. Parametr ten pozwala stworzyć wrażenie przestronności i lekkości w pomieszczeniach, a także zapewnia dodatkowy komfort podczas wchodzenia i wychodzenia.

3. Ramy drzwi

 • Standardowe ramy. Mają one szerokość 6 lub 8,6 cm i są zwykle stosowane w nowych budynkach.

Jak zmierzyć drzwi

Jak zmierzyć drzwi?

Prawidłowy pomiar otworu drzwiowego jest kluczowym krokiem przy wyborze nowych drzwi. Błędy pomiarowe mogą prowadzić do niepotrzebnych kosztów i dodatkowych problemów podczas instalacji. Oto kilka kroków, które pomogą Ci prawidłowo zmierzyć otwór drzwiowy:

1. Przygotowanie. Upewnij się, że w otworze drzwiowym nie ma żadnych przeszkód. Jeśli w otworze znajdują się stare drzwi lub ościeżnica, należy je usunąć. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie pomiary były wykonywane na gołych ścianach.

2. Pomiar szerokości:

 • Za pomocą taśmy mierniczej zmierz szerokość drzwi w trzech miejscach: na górze, na środku i na dole.
 • Zapisz wszystkie trzy wskaźniki. Zwykle stosuje się najmniejszy z trzech rozmiarów, aby zapewnić swobodne dopasowanie nowych drzwi.

3. Pomiar wysokości:

 • Zmierz odległość od podłogi do górnej części drzwi u góry, u dołu i pośrodku.
 • Zapisz również te trzy wymiary i, podobnie jak w przypadku szerokości, użyj najmniejszego rozmiaru.

4. Pomiar grubości ściany. Informacja ta jest niezbędna do dobrania odpowiedniego rozmiaru ościeżnicy. Wystarczy zmierzyć grubość ściany w otworze drzwiowym i podać ją sprzedawcy.

5. Zalecenia:

 • Zawsze sprawdzaj swoje odczyty podczas pomiaru.
 • Jeśli posiadasz miernik elektroniczny, może on zapewnić dokładniejsze odczyty.

Drzwi dwuskrzydłowe

Jeśli szukasz wysokiej jakości drzwi w standardowych lub niestandardowych rozmiarach, nasza strona internetowa https://dostawaokien.pl/ będzie bardzo pomocna. Możesz skorzystać z naszego profesjonalnego konfiguratora, aby indywidualnie wybrać drzwi, które najlepiej pasują do Twojej przestrzeni. Wystarczy wprowadzić wymagane parametry, a system automatycznie obliczy koszt i wygeneruje produkt gotowy do zamówienia.

A jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz porady, zawsze możesz zadzwonić pod numer +48459569750. Wykwalifikowani konsultanci są zawsze gotowi pomóc i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Recenzje klientów i pytania

0.0

0 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania