icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Okna ze szprosami - tak czy nie?

TOP Technik

|

09.04.2023

collection-item

Okna ze szprosami stały się częstym wyborem miłośników klasycznego stylu i tradycyjnego wzornictwa. Takie okna były popularne w Europie od średniowiecza do XIX wieku. Dziś okna te stały się odrodzeniem klasycznych tradycji architektonicznych, jednocześnie z powodzeniem dostosowując się do nowoczesnych technologii i wymagań.

Czym są szprosy i dlaczego są potrzebne?

Szprosy to pionowe i poziome przegrody (nakładki), które dzielą szybę okienną na kilka mniejszych segmentów lub sekcji. Pełnią kilka funkcji:

 • Rola estetyczna. Szprosy dodają oknom wyrazistości i charakteru, podkreślając styl architektoniczny budynku. Za ich pomocą można stworzyć klasyczny lub nowoczesny design, w zależności od materiału wykonania.
 • Rola funkcjonalna. W niektórych przypadkach szprosy mogą poprawić wytrzymałość konstrukcyjną szyby zespolonej.
 • Imitacja starych okien. Okna ze szprosami mogą odtworzyć wygląd okien tradycyjnych lub historycznych, które zostały podzielone na mniejsze sekcje ze względu na ograniczenia techniczne w produkcji dużych tafli szkła.

Należy jednak zauważyć, że w nowoczesnych oknach ze szprosami często stosuje się listwy nakładane lub wewnętrzne, które nie wpływają na parametry konstrukcyjne okna, a służą jedynie efektowi estetycznemu.

Rodzaje okien ze szprosami

Szprosy okienne można warunkowo podzielić na różne typy, z których każdy ma swoje własne cechy i zalety. Dzięki temu architekci i deweloperzy mogą wybrać najlepszą opcję dla konkretnego projektu. Dzięki różnorodności materiałów i technologii możliwe jest stworzenie okien spełniających indywidualne wymagania i podkreślających niepowtarzalny styl architektoniczny budynku. Głównymi kryteriami wyboru konkretnego rodzaju szprosów są cechy estetyczne, funkcjonalne i ekonomiczne, które odgrywają ważną rolę w procesie decyzyjnym.

Okna ze szprosami wiedeńskimi

Okna ze szprosami wiedeńskimi to szczególny rodzaj szprosów charakteryzujący się cienkimi i eleganckimi liniami. Zwykle znajdują się na zewnątrz szkła, ale w rzeczywistości nie oddzielają szklanych sekcji. Ten typ jest popularny w krajach europejskich, zwłaszcza w architekturze austriackiej. Wiedeńskie szprosy tworzą niepowtarzalny styl i atmosferę starożytności.

Okna ze szprosami wewnątrzszybowymi

Szprosy wewnętrzne znajdują się wewnątrz szyby zespolonej - są to aluminiowe ramki, które montowane są w przestrzeni między taflami szyby zespolonej i pełnią funkcję dekoracyjną i estetyczną. Szerokość prętów może wynosić 8, 18 i 26 mm. Za pomocą łączników wewnątrz szyby zespolonej można stworzyć prosty wzór. Te paski wyglądają bardzo elegancko i atrakcyjnie.

Szprosy nakładane na okna PCV

Szprosy nakładane to elementy dekoracyjne, które nakleja się na szybę od zewnętrznej lub wewnętrznej strony szyby zespolonej. Nie oddzielają tafli szkła i nie wpływają na cechy konstrukcyjne okna, służąc jedynie efektowi estetycznemu. Ten rodzaj lameli stosowany jest w nowoczesnych budynkach, gdzie konieczne jest stworzenie iluzji tradycyjnych lub historycznych okien.

dom z oknami ze szprosami

Zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami mają swoje zalety i wady, które należy rozważyć przed wyborem tego typu okna do swojego domu lub projektu.

Zalety:

 • Estetyka. Okien ze szprosami mają dużą estetykę i mogą nadać budynkowi styl i charakter. Pomagają stworzyć tradycyjny lub historyczny wygląd, zwłaszcza jeśli budynek ma styl architektoniczny, który wymaga tego projektu okna.
 • Indywidualność. Dzięki szerokiej gamie typów, kształtów i kolorów, szprosy można dopasować do konkretnych wymagań klienta, co zapewnia niepowtarzalność i indywidualność projektu.
 • Opieka. Dotyczy to szprosów wewnętrznych, nie wymagają one konserwacji, gdyż znajdują się wewnątrz szyby zespolonej i nie przeszkadzają w myciu szyb.

Wady:

 • Koszt. Okna ze szprosami są zwykle droższe niż zwykłe okna bez. Ale to raczej nie jest wada, a dodatkowa opcja, za którą trzeba zapłacić.
 • Konserwacja i pielęgnacja. Dotyczy to szprosów wiedeńskich i nakładanych. Okna z takimi sprosami mogą wymagać więcej czasu i wysiłku przy pielęgnacji i konserwacji.

Rozważając zalety i wady okien ze sprosami, należy dokładnie rozważyć swoje potrzeby i wymagania dotyczące estetyki, funkcjonalności i budżetu.

Okna PCV ze szprosami

Okna plastikowe ze szprosami łączą nowoczesną technologię z tradycyjnym wyglądem, tworząc estetyczną i energooszczędną opcję dla budynków różnego typu. Okna te wykonane są z profili PCV, które mają kilka zalet w stosunku do innych materiałów.

Oto niektóre cechy okien PCV ze szprosami:

 • Efektywność energetyczna. Okna plastikowe ze sprosami mają wysokie wskaźniki energooszczędności dzięki szczelności konstrukcji i doskonałym właściwościom termoizolacyjnym profili PVC.
 • Wytrzymałość i trwałość. Okna plastikowe są bardzo trwałe, odporne na korozję, wilgoć i promieniowanie UV, co zapewnia ich długą żywotność.
 • Niskie wymagania konserwacyjne. Okna PCV nie wymagają malowania i lakierowania, co zapewnia niskie koszty utrzymania i serwisu.
 • Szeroki wybór wzorów. Okna plastikowe ze sprosami dostępne są w różnych kolorach, fakturach i stylach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu architektonicznego i osobistych preferencji.
 • Doskonała izolacja akustyczna. Okna PCV ze szprosami zapewniają skuteczne obniżenie poziomu hałasu z zewnątrz dzięki szczelności konstrukcji.

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy i właściwości, okna plastikowe ze sprosami mogą być dobrą opcją dla tych, którzy szukają energooszczędnego i prostego rozwiązania. Nadają się do budynków różnych typów i stylów, oferując elastyczność w projektowaniu i doskonałą izolację akustyczną.

okna pcv ze szprosami

Okna ze szprosami czy bez

Wybór pomiędzy oknami ze sprosami i bez zależy od Twoich osobistych preferencji, potrzeb i stylu architektonicznego budynku. Aby zdecydować, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, rozważ następujące aspekty:

 • Jeśli lubisz tradycyjny lub klasyczny wygląd, okna ze szprosami mogą dodać Twojemu domowi elegancji i charakteru. Okna bez szprosów mają nowoczesny, minimalistyczny wygląd, który może podkreślać prostotę i czyste linie.
 • Okna ze szprosami (innymi niż szprosy wewnętrzne) mogą wymagać więcej czasu i wysiłku przy pielęgnacji i konserwacji. Okna bez szprosów lub z szprosami wewnętrznymi są łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji.
 • Okna ze szprosami mogą kosztować więcej niż okna bez szprosów, w zależności od rozmiaru, typu i koloru. Rozważ swój budżet przy wyborze pomiędzy tymi dwoma opcjami.

Biorąc pod uwagę te czynniki, decyzja pomiędzy oknami ze szprosami a bez zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli tradycyjna estetyka jest dla Ciebie ważna, okna ze szprosami mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak szukasz prostoty, minimalistycznego designu i łatwości utrzymania, okna bez szprosów mogą być dla Ciebie lepszym wyborem.

Przy wyborze okien polecamy kontakt z profesjonalnymi doradcami okiennymi, którzy pomogą Ci zdecydować się na najlepszą opcję dla Twojego domu. Możesz na przykład zadzwonić do nas +48459569750, a nasz specjalista z chęcią Ci doradzi i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Recenzje klientów i pytania

0.0

0 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania