icon

Profil REHAU

icon

Szybka dostawa

icon

Najlepsza cena

icon

Oszczędzanie czasu

 • icon

  Profil REHAU

 • icon

  Szybka dostawa

 • icon

  Najlepsza cena

 • icon

  Oszczędzanie czasu

5/5.0

Ocena google.

5/5

logo
pl

Okna panoramiczne i cechy przeszkleń panoramicznych

TOP Technik

|

18.05.2023

collection-item

Okna panoramiczne to stylowy i funkcjonalny element nowoczesnej architektury, który cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów i mieszkań. Okna te pozwalają w pełni wykorzystać naturalne światło, zapewniając spektakularny widok na otaczający krajobraz, co tworzy niepowtarzalną atmosferę w domu.

Panoramiczne przeszklenia to minimum przeszkód między Tobą a światem. Nie tylko zapewnią poczucie przestrzeni, ale także pozwolą uzyskać maksymalne naturalne światło i widoki. Jednak przed wyborem okien panoramicznych ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie ich zalety i wady. Przyjrzymy się głównym cechom, typom i sposobom wyboru takich okien.

Jakie są rodzaje okien panoramicznych?

Przed wyborem panoramicznego przeszklenia należy dokładnie rozważyć wszystkie opcje otwierania okien i wybrać najwygodniejszą dla swojego domu lub mieszkania. Każdy mechanizm ma swoje zalety, które należy rozważyć przed zakupem. Nie zapominaj, że nie tylko wygląd, ale także funkcjonalność i izolacja termiczna Twoich nowych okien zależą od właściwego doboru szkła.

Okna uchylno-obrotowe

Okna rozwierno-uchylne to rodzaj okna, które można otworzyć na dwa sposoby: w trybie uchylnym i rozwiernym.

Okna przesuwne równolegle

Okna przesuwne równoległe to okna, których skrzydła mogą przesuwać. Takie okna są skutecznym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej przestrzeni, na przykład w ciasnych pomieszczeniach lub w przypadkach, gdy bliskość mebli lub innych przedmiotów uniemożliwia obrót okna.

Konstrukcja akordeonowa (książkowa)

System ten ma możliwość całkowitego przesuwania konstrukcji, co pozwala na przykład na połączenie salonu z ogrodem.

Konstrukcje podnoszone i przesuwne

Ramy te są wysoce izolowane i niezawodne, a także ciche podczas otwierania i zamykania. Jedyną wadą jest to, że konstrukcja ta jest dość droga.

Okna panoramiczne

Okna panoramiczne mają konstrukcję zawiasową i mogą być wykonane z impostem lub shtulpem, co zapewnia różne opcje otwierania, a także możliwe jest wykonanie bardzo dużych skrzydeł.

Jedną z istotnych zalet tych konstrukcji jest możliwość swobodnego przejścia, dzięki możliwości zrównania progu z poziomem podłogi. Pozwala to na wygodny i swobodny dostęp.

Okna z impostem

Okna impostowe to okna, w których szybę zespoloną dzieli na więcej niż jedną część impost - pionowa lub pozioma przegroda dzieląca okno na kilka części. Takie okna mogą mieć dwa, trzy lub więcej impostów, w zależności od konstrukcji i wielkości okna.

Okna ze sztukaterią

Okna z systemem shtulp pozwalają uniknąć stosowania impostu - pionowej przegrody. Różni producenci mogą mieć różne mechanizmy systemu shtulp, ale z reguły jedno ze skrzydeł może być otwierane w trybie uchylnym, rozwiernym i mikrowentylacji, podczas gdy drugie może być otwierane tylko w trybie uchylnym.

Jakie profile są używane do produkcji okien panoramicznych?

Do produkcji okien panoramicznych wykorzystuje się różne materiały, ale najczęściej są to metal-plastik i aluminium.

Profile mogą być zimne lub ciepłe. Wybór materiału i profilu wiąże się z wieloma czynnikami, takimi jak styl domu, budżet, warunki klimatyczne i osobiste preferencje.

WAŻNE jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego wykonany jest profil okna panoramicznego, gdyż ma on bezpośredni wpływ na jakość i charakterystykę konstrukcji.

Zimne okna są popularnym wyborem do przeszkleń nieogrzewanych przestrzeni, takich jak werandy, tarasy, loggie i balkony. Wykonane są najczęściej z profilu aluminiowego bez przekładki termicznej, co pozwala na obniżenie kosztów konstrukcji. Odpowiednie są również profile metalowo-plastikowe do szklenia na zimno, ale będą cięższe i bardziej masywne niż aluminiowe. W takich oknach najczęściej stosuje się profil 3-komorowy i szklenie jednokomorowe. Zimne okna można montować na różnych obiektach, które nie wymagają ciągłego ogrzewania, zapewniając wygodny dostęp do światła i naturalnego powietrza.

W mieszkaniu panoramiczne okna

Ciepłe okna mogą być świetnym rozwiązaniem dla domów i mieszkań, ponieważ są trwałe i niedrogie. Zwykle składają się z profili plastikowych lub „ciepłych” aluminiowych. Okna aluminiowe posiadają specjalną warstwę termoizolacyjną, która pozwala zatrzymać ciepło w pomieszczeniu. Jest to bardzo przydatne w zimnych regionach, gdzie koszty ogrzewania mogą być bardzo wysokie. Okna z profili aluminiowych są również bardzo mocne i trwałe.

Jak dobrać pakiet szyb do okna panoramicznego?

Wybierając szkło do okien panoramicznych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak izolacyjność termiczna, izolacyjność akustyczna, bezpieczeństwo i estetyka.

1. Możesz poprawić izolację termiczną w oknach z podwójnymi szybami, stosując:

 • szkło energooszczędne;
 • szkło wielofunkcyjne;
 • obojętny gaz argon zamiast powietrza w komorze szyby zespolonej;
 • używając ciepłej plastikowej ramki dystansowej.

2. Wysoka izolacyjność akustyczna jest możliwa dzięki:

 • duża grubość szkła w szybie zespolonej;
 • zastosowanie szkła triplex;
 • zastosowanie ramek dystansowych o różnej grubości.

3. Dla bezpieczniejszego użytkowania możesz użyć:

 • szkło hartowane to szkło, które zostało poddane specjalnej obróbce cieplnej w celu zwiększenia jego wytrzymałości. Ma wyższą odporność na uderzenia i ma właściwość rozbijania się na małe fragmenty po rozbiciu, co zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń;
 • triplex to szkło składające się z dwóch warstw, które są połączone ze sobą specjalną folią polimerową. W przypadku stłuczenia szkła kawałki pozostają przyklejone do folii polimerowej;
 • folie przeciwuderzeniowe - poprawiają wytrzymałość szkła i zapewniają jego zachowanie w przypadku uszkodzenia.

4. Aby harmonijnie dopasować okno do wystroju pokoju, możesz użyć następujących elementów:

 • barwienie;
 • szkło faliste;
 • szprosy.

Wybierając szkło do okna panoramicznego, należy kierować się nie tylko jego parametrami technicznymi, ale również wyglądem, który wpływa na estetykę wnętrza. Dlatego zaleca się kontakt ze specjalistami, którzy będą w stanie wybrać najlepszą opcję szkła dla każdego konkretnego przypadku.

Panoramiczne przeszklenia

Zalety i wady oszklenia panoramicznego

Zastosowanie okien panoramicznych to dość popularne rozwiązanie pozwalające na stworzenie nowoczesnego i estetycznego wystroju pomieszczenia.

Zalety okien panoramicznych

 1. Zwiększona przepuszczalność światła. Dzięki dużym oknom, które zajmują dużą część ściany, do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła. Dzięki temu pomieszczenie staje się bardziej atrakcyjne, komfortowe i ekonomiczne, ponieważ zmniejsza się zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.
 2. Piękny wygląd i design. Panoramiczne okna tworzą efekt wizualnego poszerzenia przestrzeni, czyniąc pomieszczenie bardziej zrelaksowanym i komfortowym. Zapewniają również piękny widok na świat zewnętrzny.
 3. Jeśli wybierzesz wielokomorowe szyby zespolone i wysokiej klasy profile, to takie okna mają dobre właściwości izolacji cieplnej i akustycznej.
 4. Zwiększ wartość nieruchomości. Zainstalowanie okien panoramicznych może zwiększyć wartość nieruchomości, co może być przydatne przy sprzedaży domu lub mieszkania.

Wady okien panoramicznych

 1. Zwiększone zużycie energii. Ze względu na dużą powierzchnię szkła, ciepło może łatwo uciekać przez panoramiczne okna zimą, podczas gdy latem mogą one wpuszczać więcej energii słonecznej, co prowadzi do wyższych temperatur w pomieszczeniach i potrzeby większej klimatyzacji.
 2. Koszt. Okna panoramiczne są zwykle droższe niż konwencjonalne okna plastikowe i wymagają profesjonalnego montażu, co może zwiększyć koszty.

Wady te można zniwelować za pomocą odpowiednich metod, w tym instalacji ogrzewania podłogowego, specjalnych konwektorów, energooszczędnych okien z podwójnymi szybami, dobrej wentylacji nawiewno-wywiewnej i innych technologii.

Koszt okien panoramicznych

Cena okien panoramicznych może zależeć od kilku czynników, w szczególności:

 1. Rozmiar okna.
 2. Typ profilu.
 3. Materiał i konfiguracja profilu.
 4. Projekt.
 5. Instalacja.

Koszt okien panoramicznych zależy od wielu czynników, dlatego zalecamy skonsultowanie się z naszymi specjalistami w celu obliczenia ceny i wybrania najlepszej opcji. Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora.

Montaż okien panoramicznych

Porady przed montażem okien panoramicznych

Jeśli zastanawiasz się nad montażem okien panoramicznych w swoim domu, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru i zapewnić komfort w pomieszczeniach oraz energooszczędność:

 1. Wybierz okna wysokiej jakości: powinny być bardzo trwałe, energooszczędne i bezpieczne. Zwróć uwagę na jakość materiałów, z których są wykonane i jakość szkła.
 2. Nie oszczędzaj na montażu: lepiej skorzystać z usług profesjonalnych instalatorów, którzy zapewnią wysokiej jakości i bezpieczny montaż okien.
 3. Zapewnienie ogrzewania: panoramiczne okna są doskonałym źródłem naturalnego światła, ale mogą również zwiększać straty ciepła. Rozważ dodatkowe ogrzewanie w obszarze panoramicznym, na przykład instalując ogrzewanie podłogowe lub konwektor.
 4. Planowanie okien panoramicznych z wyprzedzeniem: Planowanie konstrukcji panoramicznej powinno odbywać się na etapie projektowania budynku. Biorąc pod uwagę specyfikę instalacji i wymagania dotyczące podłogi, należy upewnić się, że panorama jest wystarczająco mocna i stabilna.
 5. Rozważ różne opcje otwierania: okna panoramiczne mogą mieć różne rodzaje otwierania. Wybierz rodzaj otworu, który najlepiej pasuje do Twojego domu i stylu życia.
 6. Rozważ zacienienie: panoramiczne okna wpuszczają dużo światła, ale mogą być również źródłem przegrzania w lecie.

Panoramiczne przeszklenia to świetne rozwiązanie do tworzenia poczucia przestrzeni i atrakcyjnego wystroju wnętrz. Podczas ich montażu ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady tego typu okien. Nie zapominaj, że właściwy wybór okien panoramicznych zapewni komfortowe życie i przyjemną atmosferę w Twoim domu lub mieszkaniu. Powierz proces instalacji profesjonalistom, którzy zapewnią wysoką jakość pracy i gwarancję na swoje usługi.

Recenzje klientów i pytania

5.0

1 Recenzja

 • Wsyzstkie
 • Opinie
 • Pytania

Andrzej

28.06.2023

Świetna firma, miła obsługa.Wszystko było zrobione na czas.Podziękowania dla managera Artema za pomoc.

Przedstawiciel firmy - Dostawa admin 1

03.07.2023

Dziękuję ślicznie