TOP Technik
|19.12.2022
TOP Technik
|16.12.2022
Jeśli wilgoć stale gromadzi się na plastikowych oknach, nie ignoruj tego problemu. Stwarza dogodne warunki do rozwoju zarodników grzybów i pleśni w twoim domu. W tym artykule szczegółowo opiszemy przyczyny, które mogą wpływać na stan konstrukcji okiennych oraz powstawanie kondensatu na ich powierzchni.
Jeżeli pomiędzy szybami widoczna jest para, należy skontaktować się z serwisem lub producentem okien. Najprawdopodobniej podwójnie oszklona jednostka straciła swoją szczelność i wymaga wymiany.
Pragniemy zaznaczyć, że każdą konstrukcję sprawdzamy przed dostarczeniem jej do domu klienta.
W przypadku skraplania z zewnątrz (szkło od strony ulicy lub pokoju) sytuacja może ulec zmianie.
Jak często wietrzysz swój dom? Tak, mieszkańcy naprawdę zapominają otwierać okna, co prowadzi do zastoju wilgotnego powietrza. W rezultacie otrzymujesz kondensację. Ważne jest, aby zrozumieć, w którym pokoju dzieje się to najczęściej. W kuchni, łazience czy sypialni wilgotność wzrasta w wyniku gotowania, suszenia ubrań i parowania ciepłej wody.
Jeśli wszystko jest w porządku z cyrkulacją prądów powietrza w pomieszczeniu, nawet okno z podwójnymi szybami o najprostszej konstrukcji nie będzie się pocić, dlatego należy ustalić źródło tego problemu.
Nadmiar wilgoci może dostać się do powietrza z:
Faktem jest, że prace mokre są wykonywane na wielu etapach budowy.
Poddane obróbce powierzchnie przez pewien czas oddają nadmiar wilgoci do powietrza w pomieszczeniu. Czas trwania tego okresu zależy od materiału, z którego wykonane są ściany.
Wskazane jest częstsze wietrzenie pomieszczeń, aby umożliwić wyschnięcie materiałów.
Okno może „płakać” z powodu problemu różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu oraz powierzchni samej konstrukcji.
Nie tylko koszty ogrzewania, ale także możliwość otrzymania takiej ujemnej premii jak kondensacja będą zależeć od wymiany ciepła szyby zespolonej - procesu przenoszenia ciepła z obiektu o wyższej temperaturze do obiektu o niższej.
Tak, to właśnie parapet wystający ponad urządzenia grzewcze lub szczelnie zasunięte zasłony mogą uniemożliwić normalny obieg ciepłego powietrza i jego dopływ do szyby.
Bateria zainstalowana pod oknem powinna wysyłać do niej strumienie ciepłego powietrza, zapobiegając w ten sposób uwalnianiu się kondensatu. Ale zbyt szeroki parapet może zakłócić cały system i zablokować powietrze.
Zamontowanie kratek konwekcyjnych w parapecie pozwala uniknąć problemu dużej wilgotności, a co za tym idzie zaparowywania szyb.
Radzimy nie dać się ponieść tworzeniu przydomowego ogródka w mieszkaniu.
Wilgoć odparowuje z gleby, powodując „pocenie się” szyb. Im więcej doniczek, tym większy efekt!
Podsumujmy najbardziej optymalne i skuteczne sposoby walki z kondensacją.
Nie należy rezygnować z okien plastikowych, wystarczy znaleźć przyczyny kondensacji i je wyeliminować. Postępując zgodnie z naszymi radami, będziesz mógł cieszyć się wysokiej jakości oknami przez wiele lat bez żadnych dodatkowych problemów.